Taşar Erkol

Taşar Erkol

“YAYLI ÇALGILAR KONSERİ”

Konser öncesi Ç.D.S.O. Müdür Yardımcısı Eray İnal yaptığı konuşmada bu konseri Afrin’de şehit olan Mehmetçiklerle şu an yaralı olan Mehmetçiklere ithaf edildiğini söyledi. Daha sonra Şehitlerimiz için Saygı Duruşu yapılarak, Adana’da Miting Sami adıyla bilinen Sami Eryurt “Çanakkale Şehitlerine” ve “Bu Vatan Kimin” şiirlerini okudu.

 

Gints Glinka

Letonya doğumlu şef Gints Glinka, E. Darzins Müzik Okulu’nda piyano, keman ve koro yönetti, ardından Riga’daki J. Vitols Müzik Akademisinde orkestra ve koro yönetti.

Daha sonra Glinka, Kopenhag’daki Kraliyet Danimarka Müzik Akademisi’nde orkestra eğitimine devam etti. Aynı zamanda Kraliyet Tiyatrosunda tecrübe kazandı ve H. Rilling, K. Sanderling ve P. Boulez tarafından verilen master derslerine katıldı. 2000 yılında Gints Glinka, Stravinsky’nin Sacre du Printemps’i yöneten Guildhall Müzik Akademisi Senfoni Orkestrası’nın asistanlığını yaptı. 2001’de Gints Glinka, Royal Danimarka Müzik Akademisi’nde bir deneme yılı ve Tivoli Senfoni Orkestrası ile bir konser verdi. Aynı yıl, Mozart’ın Don Giovanni’yi Royal Theatre ve Kopenhag’daki Opera Akademisinin ortak yapımcılığında yönetti. Ayrıca 2001’de Glinka, Danimarka Şefleri Derneği tarafından Klasik Şef Ödülünü aldı ve derneğe davet edildi. 2003 yılında Bayerishe Staatsoper’de Maestro Zubin Mehta ile yapılan çalışmalar için Danimarka Merkez Bankası ve Danimarka İletkenler Birliği tarafından hibe verilmiştir. O zamandan beri Gints Glinka, Kremerata Baltica, Deutsches Kammerorchester Berlin, St. Petersburg Filarmoni Akademik Orkestrası, Kopenhag Filarmoni Orkestrası, Varşova Filarmoni Orkestrası, Duisburg Filarmoni Orkestrası, Porto Ulusal Orkestrası gibi orkestraları yönetti. Cape Filarmoni Orkestrası, Odense Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera vb. gibi konulardan bazıları ve Danimarka Radyo Konseri Orkestrası ile kayıt yaptı. Gints Glinka, Gidon Kremer, Steven Isserlis, Michala Petri, David Geringas gibi solistlerle birlikte performans sergiledi. 2006’dan 2009’a kadar Gints Glinka, Letonya Ulusal Senfoni Orkestrası’nın sanat direktörü ve şef müdürü idi. Gints Glinka, Beethoven Senfoni 9. Nr’sının olağanüstü yorumlanması için 2006 Büyük Müzik Ödülü sahibidir.

 

  1. Barber / Yaylı Çalgılar için Adagio Op:11

Bu olağanüstü güzel eser Şef Gints Glinka yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile güzel bir performans göstererek seslendirmiştir.

 

  1. S. Bach / Obua d’amore Konçertosu La Majör

 

Solist: Ulaş YURTOĞLU           Türk Obua Sanatçısı

1978 Yılında doğdu. 1989 Yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Obua bölümüne girerek Şakir Yolaç’ın öğrencisi oldu. 1999 Yılında Meral Leblebicioğlu’nun sınıfından mezun oldu. 2001 Yılında Almanya´nın Berlin Şehrinde Hans Eisler Müzik Akademisinin sınavını kazanarak Yüksek Lisans eğitimine Ricardo Rodrigez ile başladı. Klaus Thunemann ve Benoit Fromanger ile oda müziği çalışmaları yaptı. 2006 Yılında Yüksek Lisans programından mezun olduktan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesinde göreve başladı. Halen görevine devam etmekte olan sanatçı yurt içi ve yurt dışında çeşitli orkestralarda görev alıp aynı zaman da Solo ve Oda müziği çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Obua d’amore Konçertosu La Majör

Bu eser aslında J. S. Bach’ın BWV 1055 La Majör Klavsen Konçertosu’nun bir “obua d’amore konçertosundan” düzenlendiği düşünülen bir eserdir. Bazı çalım şekilleri ve ezgisel biçimin daha yatay bir çizgi sunmasından dolayı kemana uygun olmadığı, orijinal modelinin nefesli bir çalgı için olma ihtimali yüksektir.

Aynı zamanda Bach’ın diğer orijinal konçertolarına ters düşen bir ritornello biçimi sergilediğinden dolayı, konçertonun aslında orijinal bir klavsen konçertosu olduğunu da öne sürülmüştür. La Majör gibi parlak bir tonda, neşeli havası ile diğer düzenleme konçertolardan daha fazla sevilen ve çalınan bu La Majör Obua d’amore konçertosunu Sanatçı Ulaş Yurtoğlu, Şef Gints Glinka yönetiminde ÇDSO ile çok güzel bir performans göstererek, bu güzel eseri seslendirdi.

  1. I. Çaykovski / Yaylı Çalgılar için Serenat Do Majör Op: 48

Şef Gints Glinka yönetiminde orkestranın seslendirdiği Yaylı Çalgılar için Serenat ile Şef Gints Glinka’ nın esere ve orkestraya hâkimiyeti tartışılmaz derecede mükemmeldi. Serenadın özellikle II. Bölümdeki Vals dinleyicilerde güzel duygular uyandırırken IV. Bölümdeki Finale(Tema Russe), konser sonunda dinleyicilerin kulaklarında çınladı…

Emeği geçen tüm kişilere gönülden teşekkürler… Sanatla kalınız…