Taşar Erkol

“YENİ YIL KONSERİ”

Tarih              : 26.12.2018

Yer                 : Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu

Saat                : 20:00

Şef                  : SedatDağhan DOĞU

Solistler          : Aslı KIYICI                                    “soprano”

                          Ezgi KARAKAYA                         “mezzo-soprano”

                          Gürkan SEZGİN                             “tenor”

Program        :

 1. J. STRAUSS II / Die Fledermaus Ouverture         
 2. G. VERDİ

I Vespri Siciliana                   Opera

Soprano:  Mercè, dilette amiche

 • J. STRAUSS / The Blue Danube Waltz                                                    
 • G. PUCCİNİ

Tosca                                      Opera

Tenor: E Lucevan Le Stelle                                    

 • G. BİZET / L’Arlesienne Suite No: 2: Farandole
 • G. BİZET

Carmen                                  Opera

Mezzo: Seguidilla                                                    

 • P. I. Tschaikowski / Waltz of the Flowers from Nutcracker           
 • G. PUCCİNİ

La Bohème                            Opera

Soprano: Quando Me’n Vò                         

 • G. BİZET / Carmen Ouverture                                                                  
 • E. GRİEG / Peer Gynt 1. Suite No: 4                                                                  
 • G. VERDİ

La Traviata                             Opera

Tenor: Lungi da lei- De miei bollenti spiriti

 1. P. I. Tschaikowski / March from Nutcracker                                                           
 2. G. BİZET /

Carmen                                  Opera

Mezzo: Chanson Bohème    

 1. P. I. Tschaikowski / Spanish Dance from Swan Lake
 2. J. STRAUSS II / Tritsch Tratsch Polka                                                     
 3. G. VERDİ

La Traviata                             Opera

Tüm Solistler: Birindisi

SEDAT Dağhan DOĞU

1986 yılında Kayseri’de doğdu. Müzik eğitimine 1998’de Güherdal Çakırsoy ile piyano çalışarak başladı. 2001 yılında yetenek bursu kazanarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Lisesi Kontrbas Bölümü’ne Sergei Margulis’in öğrencisi olarak kabul edildi. 2002 senesinde Füsun Köksal ile kompozisyon ve orkestrasyon çalışmalarına başladı. Bu süre içinde Giya Kancheli, Kamran İnce, Hasan Uçarsu ve İlhan Usmanbaş’ın masterclass’larına katıldı. 2004 yılında aynı okulun lisans devresine teori-kompozisyon bölümü öğrencisi olarak kabul edildi. Füsun Köksal, Mahir Cetiz ile kompozisyon ve müzik analizi, Işın Metin ile orkestra şefliği, Bujor Hoinic ile kompozisyon, orkestrasyon ve orkestra şefliği Elena Puşkova ile koro şefliği, Aylin Özuğur ile piyano, Andree Sommer ile partisyon okuma çalıştı. Bilkent tiyatrosu için Shakespeare’in “bir yaz dönümü gecesi rüyası” oyununun müziklerini besteledi ve yönetti. Okul içinde yapılan bölüm konserlerine katıldı. 2007 senesinde Bilkent Üniversitesi erken müzik eğitimi programı’nda teori, solfej, dikte ve müzik tarihi dersleri vermeye başladı. 2007 güz döneminde genel müzik direktörlüğünü Bujor Hoinic’ in yaptığı Başkent Oda Orkestrası’nın şefliğini üstlendi ve konserler verdi. Aynı zamanda Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Dünya Gençlik Senfoni Orkestrası (2007 yaz) ve Türk Yunan Gençlik Orkestrası’nın (2008 yaz) konserlerine kontrbas sanatçısı olarak katıldı. Bu arada rakı isimli grubun basgitarcılığını da yaptı. Halen Türkiye’nin ilk ve tek “Bölge Devlet Senfoni Orkestrası” olan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası  (BDSO) 1. Şefliği görevini yürütmektedir.

ASLI KIYICI                       “soprano”

1981 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 1992 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nda başladı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Öğrenciliğinde şan çalışmalarını Prof.Mustafa Yurdakul ile sürdürdü. Okulda Hacettepe Akademik Senfoni Orkestası ile konserler yaptı. 2004 yılında Mozarteum Salzburg International Summer Academi’ de Prof. Elio Battaglia’nın masterclass’ına katıldı. Konservatuvarda 2005 ve 2006 yıllarında Prof. H. Helge Dorsch’un masterclass’ına katıldı. 2006 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’ne katildi. ”La Traviata” (Violetta), ”L’elisir D’amore” (Adina), ”I Puritani” (Elvira), ”Saraydan Kız Kaçırma” (Blondchen), ”La Boheme” (Musetta), ”Don Giovanni” (Zerlina), ”Çingene Baron” (Arsena), ”Carmen” (Frasquita), ”Lo Speziale” (Griletta), ”La Cambiale Di Matrimonio” (Fanny), ”Il Signor Bruschino” (Sofia), ”Ali Baba&40” (Nurcihan) eserlerinde solist sanatçı olarak görev aldı. Kanada, Polonya ve Azerbaycan’da konserler verdi. Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görevini sürdürmekte, şan çalışmalarına Eralp Kıyıcı ile devam etmektedir.

Ezgi KARAKAYA                       “mezzo-soprano”

1989 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’ nda başladı. Burada birçok konser ve projede görev aldı. 2010 yılında yüksek onur öğrencisi olarak, birincilikle mezun oldu. Zuhal Gürgen, Ferda Yetişe ile şan, Figen Ayhan Karakelle ile oyunculuk çalışmalarını yürüttü. 2010 yılı Ekim ayında başlayan sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapmaya başladı. Devlet operasının Şarkılarla Yaşamak, La Cambiale di Matrimonio, Karyağdı Hatun, Lehlisi D’Oro, Lob Spesiyale, Rigoletto, Arşın Mal Alan, Die Fledermaus, Madama Butterfly, Carmen, Hekimoğlu, I Puritani, Ali Baba ve 40, Der Zigeunerbaron, La Traviata, La Vie Parisienne, Yunus Emre Oratoryosu eserlerinde ve birçok konserde görev aldı. 2016 Mayıs ayında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Rengim Gökmen yönetiminde 15. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Ludwig van Beethoven – 9. Senfoni (alto solo), 2017 Eylül ayında Orchestrasion eşliğiyle Orçun Orçunsel yönetiminde Gustav Mahler ‘Das Lied von der Erde’ ve 2018 yılı Eylül ayında ise yine 9. Senfoni’yi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla birlikte Raoul Grüneis yönetiminde seslendirdi. 2016 yılının Şubat ayında İzmir’de gerçekleşen “9. Ulusal Genç Solistler Yarışması – Profesyonel Kategori birincilik ödülü” yle birlikte bir de özel ödül alarak jüri üyesi Eija Tolpo tarafından 2016 yazında bir masterclass programına katılmak üzere Savonlinna Music Academy’e davet edildi. Burada Prof. Konrad Jarnot ile tanıştı ve ustalık sınıfı çalışmaları yaptı. 2017 yılında BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda (BBC Cardiff Singer of the World 2017) son yirmiye kalarak, tüm dünyada seçmeleri yapılan bu yarışmanın finalinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. 2018 yılı Nisan ayında 37.si düzenlenen International Hans Gabor Belvedere Singing Competition İstanbul elemelerinde “Belkıs Aran Özel Ödülü” ne layık görüldü ve Haziran ayında Letonya’da gerçekleşecek olan yarışmanın finalistlerinden biri oldu. 2018 yılı Haziran ayında Semiha Berksoy Vakfı Opera Ödülleri Gecesi’nde “Yılın Genç Kuşak Opera Sanatçısı” ödülüne layık görüldü. 2018 yılı Eylül ayında düzenlenen “9. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması” nda (International Leyla Gencer Voice Competition) birincilik ödülü kazanmanın yanında, “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü” ve salondaki seyircilerin oylarıyla belirlenen “Leyla Gencer Halk Ödülü” nün de sahibi oldu. Sanatçı şan ve yorumculuk çalışmalarına vokal koçu Lidya Pronina ile devam etmekte, Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde görevini sürdürmektedir.

Gürkan SEZGİN            “tenor”

1982 yılında Ankara da doğdu. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera Bölümünden 2006 yılında mezun oldu. Şan eğitimine ADOB solist sanatçısı Ayhan Uştuk ve İDOB solist sanatçısı Zafer Erdaş ile başlayan Sezgin İDOB solist sanatçısı Payam Koryak ile çalışmalarına devam etmiştir. 2013 yılında IV. Uluslararası İstanbul Opera Festivalinde IV. Murat operasında ki “I. İstanbullu” rolünü seslendirmiştir. TÜRKSOY’UN düzenlediği organizasyon ile Eskişehir, Bursa, İstanbul ve Ankara da BİRJAN ve SARA operasındaki “SERİK” rolünü seslendirmiştir. 2016 yılında VII. Uluslararası İstanbul Opera Festivalinde Hekimoğlu operasındaki “Alanlı Osman” rolünü seslendirmiştir.

Sanatçının başrol olarak temsilini yaptığı eserler:

Aşk İksiri Operası                  “Nemorino”

Sevil Berberi Operası             “Cont Almaviva”

Arşın Mal Alan Opereti         “Esger”

Rita Operası                           “Beppe”

Il Signor Bruschino Operası   “Florville”

Taşar Erkol (adabul.com)