Çukurova Üniversitesi ve Atak İşbirliği Protokolü İmzaladı

Plato Adana Projesinde Önemli Adım…

Adana’nın kalkınmasına ve  sosyal-ekonomik-kültürel yaşamına önemli katkı sağlayacak olan Plato Adana Projesi için bir adım daha atıldı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ile Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK), projenin akademik ve teknik işbirliği için protokol imzaladı.

rektor1

Çukurova Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, ÇÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu, ATAK A.Ş. Genel Müdürü İlhami Günsel katıldı.

 

Projenin elverişliliği ÇÜ tarafından Araştırılıyor.

ÇÜ ve ATAK arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde, Plato Adana Projesinin elverişlilik araştırması ÇÜ İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilecek. Ayrıca, ÇÜ projenin yaşama geçirilmesi ve geliştirilmesi amacıylateknik destek sağlayacak.

 

Rektör Prof. Dr. Kibar: “ÇÜ İletişim Fakültesi Stüdyo Binalarımız Kısa Sürede Hizmete Girecek.”

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, film sektörünün ihracat ve teşvik kapsamına alındığına vurgu yaparak Plato Adana Projesi’ne önem verdiklerini söyledi. ÇÜ İletişim Fakültesi Stüdyo binalarının yakın zamanda hizmete gireceğini de bildiren Prof. Dr. Kibar, tam donanımlı olan bu binaların Adana ve bölgenin kültür gelişmesine katkı sağlayacak bir projede yer almasından mutlu olduklarını ifade etti.

 

ATO ve ATAK Başkanı Menevşe: “Amacımız Bölgenin Tanıtımına Katkı Koymak.”

ATO ve ATAK Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Menevşe ise, Adana’nın ülkemizin en çağdaş kentlerinden olduğuna vurgu yaparak, Adana Film Platosu ile kentin ve bölgenin tanıtımının en iyi şekilde yapılacağını söyledi. Menevşe, bu tanıtımın da kentin ekonomik gelişimine olumlu etkiedeceğine inandığını söyledi.

 

Prof. Dr. Çubukçu; “Dünyada Büyük Turizm Destinasyonu Bu Platolar Sayesinde Ortaya Çıkıyor.”

Proje hakkında bilgi veren ÇÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Çubukçu Adana’nın doğal,  kültürel, coğrafi ve turizm yapısının bu film platosunun oluşumuna çok ciddi olanak hazırlayacağını ifade ederek, “Dünyada büyük turizmdestinasyonu bu platolar sayesinde ortaya çıkan ekonomik hareketlerle oluyor.Bizlerde bu projeyle yol alarak ilerleyeceğiz.” dedi. Prof. Dr. Çubukçu, ilk aşamada Plato Adana Projesi’nin elverişliğinin belirlenmesi amacıyla kapsamlı bir araştırma ile bulguları rapora dönüştüreceklerini ifade ederek, sonrasında projenin kaynak araştırmasına girileceğini söyledi.

 

ATAK Genel Müdürü Günsel; “Plato Adana Projesi Emin Adımlarla İlerliyor.”

Projenin paydaş kurgusuna değinen ATAK Genel Müdürü İlhami Günsel, Çukurova Üniversitesi ile yapılan işbirliğinin Plato Adana’nın başarısı için çok önemli olduğunu belirtti. Günsel, projede yer alan ulusal yapımcılar ve Çukurova Üniversitesi desteğinin yanı sıra, Adana’daki sinema ve televizyon sektörü ve resmi kurumlarla temasa büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve ATO adına Atilla Menevşe protokolü karşılıklı olarak imzaladı. Anı fotoğrafı çekilmesinin ardından tören sona erdi.

Kaynak: Hürriyet