Cumhuriyet’ten 00.00 konseri | Sanatçılar tek ses oldu: Kusura bakıyoruz, sesi açıyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “müzik yasağı” hem sanatçıların, hem hayata müzikle tutunan tüm emekçilerin büyük tepkisini çekti. Erdoğan’ın açıklaması sonrası sanatçılar Cumhuriyet Gazetesi’nin çağrısıyla dayanışma için tek ses oldu ve tepkilerini şarkı söyleyerek dile getirdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günkü Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada koronavirüs salgını kapsamında uygulanan bazı tedbirlerin gevşetildiğini duyurdu. Erdoğan, canlı müzik kısıtlamasına ilişkin alınan kararı ise “Müzik kısıtlamasını da 24.00’e çekiyoruz” sözleriyle açıkladı.

Erdoğan’ın kısıtlamanın kaldırıldığını duyurmasının ardından “Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur” sözleri ise sanatçıların ve müzikseverlerin tepkisini topladı.

Söz konusu yasak, sosyal medyada ‘ideolojik’ olmakla eleştirilirken ‘pandemiyle ilişkisi’ sorgulandı.

KUSURA BAKIYORUZ SESİ AÇIYORUZ

Cumhuriyet, salgının başından bu yana ekonomik anlamda zorlanan sektörlerin başında gelen müzik emekçilerine destek olmak için sanatçılara ulaştı. Sanatçılar da şarkılarıyla müzik yasağına tek ses olup tepki gösterdi.

Sıla: Kusura bakıyoruz, sesi açıyoruz

Melike Şahin

Gülcan Altan: Müziği yasaklayamazsınız. O doğamızda var çünkü. Bu yüzden kusura bakacağız.

Burhan Şeşen:

Nereden nereye geldik biz, nereden nereye geldik biz.. Bin odalı saraylar yoktu hayatımızda, yandaş medya henüz var olmamıştı. Her gün gelen zamlarla belimiz bükülürken, hiçbir zaman bu kadar pişkin olunmamıştı. Nereden nereye geldik biz nereden nereye gidiyoruz. Kusura bakıyoruz sesi açıyoruz. 

Jehan Barbur: Kusura bakıyoruz, müziğimizi bizi susturamazsınız. Müzik susturulmaz, kusura bakmayın.

Yazının devamını okumak için tıklayın