Deli Mavi… – Mine Liman

Bu yazı, Hisarönü körfezinde, Dirsek Bükünde suyun ortasında, teknolojinin asla yakışmadığı bir düzende, keyifle yazıldı.

Bu yazın yaz tatilindeyiz. Kalimero ismindeki tekne ile, körfezde doğa ile koyun koyuna. Her türlü şehir hayatı konforundan uzak. Bayılıyorum bu hale. Doğa o kadar güzelki, şehir hayatını özletmiyor bile.

 

Mavi en sevdiğim renk…

En çok denize ve gökyüzüne yakışıyor..

Yeşil ile buluştuklarında da, tarifine kelime yetmeyen, en sevdiğin yiyeceği yediğin anda aldığın hazzı, damağında duyduğun etkiyi, duyumsuyorsun.

Suların şıpırtısı ve serinliği, bu hafta denizin çarşaf gibi olması, deli rüzgarlar olmadan sakince yapılan yelken seyri ile geçiyor tatil.

 

Ve elbette bolca kitap okumalı. Harika önerilerim var size, yaz kitapları ile ilgili.

 

Haruki Murakami’ nin 1Q84 kitabı… Toplamda yaklaşık 1300 sayfalık bir kitap. 3 cilt olarak da satılıyor, tek kitap halinde de.

Daha önce sizzlerle paylaştığım George Orwell 1984 kitabına göndermeler ile ve 1984 yılında geçen bir hikaye. Spoiler olmaması için içeriği veremem, Güliz Çetin bana çok bozulurJ ama, birazcık bahsedeyim.

 

Bu yazarın daha önce hiç kitabını okumadım.

Kitabı yaklaşık 10 günde bitirdim, çünkü ertesi sabah iş olmasına rağmen gece 3 lere kadar soluk soluğa okudum. Kitap bittiğinde ağzımda kalan lezzet mükemmeldi. Ve kitaptaki olayı bende görmek için bakındım durdum bir müddet. Ancak derinlemesine bana kattığı bir etki olmadı. 1984 kitabı bana insan beyninin nasıl yaıkanabileceğini, ve günümüz Türkiye’sinde yaşadığımız durumu ve nerelere bu işin götürülebileceğini göstermişti. Bu kitaptan bir bir ders bekliyorsunuz yok.

Ancak kitapta, Aşk var, müzik var (senfoniler var romanda,sanki müzik eşliğinde okuyorsunuz, Bach, Vivaldi, Janacek, Jazz var, Billie Holiday var. Cehov’dan alıntılar var.), yemek tarifleri var. Oldukça akıcı, harika bir tatil romanı.

Ufkunuzu açan bilgiler yer alıyor kitapta, Samsa var, Gilyak people var. Sizi araştırmaya sevk ediyor.

 

Paralel evrende yaşanan hikayeler , oldukça hümanist bir yaklaşımla ”iyi”bir dünya resmedilmiş. Şiddet gören kadının korunması, kötülerin cezalandırılması ve daha çocuk yaşta hissedilmiş bir aşkın peşinde koşan kahramanlarımız romanın gerçekleri.

 

Şimdi Fi’ yi okuyorum, Azra Kohen’ in. Günümüzde sezon finali yapmış, herkesin izlediği, konuştuğu, ‘ Can Manay’ kahramanlı bir dizi. İzledim şimdi kitap serisine başladım. Umarım yakın bir zamanda sizinle kitabı paylaşabilirim.

 

Şimdi maviye kavuşma zamanı. Bedeni bırakma, özgürleşme anı…

 

İçinizden sevginin ışığı, mavinin dinginliği eksik olmasın…