Devlet desteklemeli – Doğan Hızlan

Benim gibi hâlâ long play ve CD çalanlar vardır. Ne yazık ki artık bunları mağazalarda bulamıyoruz. Tek tek uzunçalarlar satılıyor, pikaplar da vitrinleri süslüyor.

Bu çelişkiyi anlamış değilim. Aletleri satın alanlar, neyi çalacaklar. Teknolojinin müziğe sağladıkları yetersiz.

Eskiden AVM’deki kitapçılarda gerek Türk gerek CD-long play ve DVD bulunurdu. Çoğu mağaza bunları kaldırdı, dinleyenlere karşı kabul edemediğim bu anlayışı geri getirmek ancak devlet desteği ile gerçekleşecektir.

Kulaklıklarla, Bluetooth’la sürdürülmesine karşıyım.

Bir tek Tünel’de Lale Plak vardı, onun sahibi Hakan Atala da müzikten anladığı için, bir dinleyicinin çeşitli türlerdeki seçişine yardımcı olurdu. Devlet, Kültür ve Turizm Bakanlı?? ona bir mek?n bulmal?.

ğı ona bir mekân bulmalı.

Çoğu şeyi ben bir bütün halinde değerlendiririm. AVM’lerde kitapçılar, kırtasiye de satıyorlar. Gelin görün ki içi bittiğinde yedekleri bulamıyorsunuz.

Onlar da sattıkları müşterilerin yaz-at anlayışından olmadığını bilmeli.

Okuduğum müzik dergilerinde de birçok yeni long play ve CD çıktığını okuyorum, eleştiriler yayınlanıyor. Neden onları buradaki mağazalarda bulamıyorum.

Sadece pop ve hafif müzik dinlemeye bizleri neden mahkûm ediyorlar. 2020 yılında çoğulcu kültüre uzak kalamayız.

Hoş Batı müziğini bulamıyorum da, Türk müziğinin klasiklerini mi buluyorum. Üniversitelerin çalışmaları da olmasa bu alan bir çöl olacak.

Yazının devamını okumak için tıklayın