Yıllar önce New Orleans’da gece Mississippi Nehri’ne yakın ara sokaklarda dolaşırken sokağın köşesinde bir evin zemininden insanı o anda kendine çeken müzik geliyordu. Bu nedir diye sorduğumda “Bu ev, bu zemin kat dünyada Blues’un doğduğu yerdir” cevabını aldım.

Ve ben şu an ne yazık ki itiraf ediyorum bunu, hayatımın en büyük hatasını yaptım. Hala daha Blues’un yaratıldığı günlerde olduğu gibi yerel müzisyenler jam session (içlerinden geldiği gibi serbest çalma, bir anlamda kuralların olmadığı alan yaratmak için orada buluşup) çalıyorlarmış. Aptal Serdar girsene içeri ve gör tarihi değil mi, yok ama bunu yapmadım. Yere eğilip küçük pencereden baktığımda içerisinin çok küçük ve karanlık olduğunu gördüm klostrofobik duygular belirdi içimde. İçeride çok durmaya katlanamayacak gibi hissettim ve belki de bana yıllar boyu acı verecek hatayı yapıp başka yöne yürüdüm.

New Orleans aynı zamanda bir liman şehri oluğundan birçok farklı kültürün bir araya gelip uyumlu yaşamaya zorunlu olduğu bir şehirdir. Şehrin gece yaşamında hissedebileceğiniz serbestlik ve kural eksikliğinin nedeni de budur ama bu aynı zamanda Blues gibi farklı kültürlerin sentezi olan müzik türünün doğmasına da izin veren ortamdı. https://ffc6f08bbf1070f4a1620b220246de1f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Blues tabii ki cazın temelidir.

AMERİKA’NIN KISA MÜZİK TARİHİ

Blues’un 20’nci yüzyılın başlarında New Orleans’ta, benim o gece girmediğim türde evlerde, yaratıldığı yıllarda Amerika aslında bir arayış içindeydi, deyim yerindeyse koskoca ülke kendisine özgü müzik sesini aramaktaydı.

Sadece New Orleans’da değil Kansas City’de (Bu arada yeri gelmişken Kansas City’nin caz tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu da belirtmeliyim) New York’ta, San Fransisco’da sürekli deneyler yapıyorlardı müzisyenler. Yeni bir ses yeni bir türü aramaktaydılar.

Blues belki de sokaklarda, işyerlerinde, tarlalarda söylenmek yani bir geleneğe sahip olmak avantajını kullanarak sesini ilk bulan tür oldu.

Yazının devamını okumak için tıklayın