Earthlings izletmek yapacağınız en iyi şey

TUĞÇE MADAYANTİ DİZİCİ

Sizler EARTHLINGS belgeselini izlediniz mi? Veya bu belgeseli NEDEN hala izlemediniz?

‘Earthlings’, Shaun Monson’ın yönetmenliğini, Joaquin Phoenix ve Persia White’in anlatıcılığını, Moby’nin müziklerini yaptığı 2005 yapımı bir belgesel. İnsan türünün, hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı yöntemleri anlatan bu belgeselde gizli kamera ile kaydedilen daha önce hiç görülmemiş görüntüler ile devasa ve gizlenen hayvan endüstrisinin korkunç yüzü açığa çıkarıldı. Bu belgeselin yaşattıgı uyanış ile bilmiyordum, duymamıştım ortadan kalkmış, etin ve sütün nereden geldiği öğrenilmiş oldu. Nereden geldi aklına bu belgesel? Bu hafta tuhaf bir olay yaşandı, Ukrayna’nın batısında bulunan Lutsk şehrinde. 21 Temmuz’da Maksym Kryvosh isimli şahıs bir otobüsü ele geçirdi, otobüsteki insanları rehin aldı. Kryvosh’un iki talebinden birisi, Ukrayna liderinin halka 2005 yapımı ‘Earthlings’ belgeselini izleme çağrısında bulunması oldu. Zelenskiy bu talebi yerine getirdi. Facebook ve Twitter hesaplarında, “2005 yapımı ‘Earthlings’ belgeselini, herkes izlesin” dedi. Saldırgan, talebinin yerine getirilmesinin ardından rehineleri serbest bıraktı. Yöntemi ve kişiyi sorgulamayı ayrı tutarak, şunu büyük harflerle sormak istiyorum; Sizler EARTHLINGS belgeselini izlediniz mi? Veya bu belgeseli NEDEN hâlâ izlemediniz?

UYANIŞ BELGESELLERİ

İnsan kısmı hayatını maddileştirmeye o kadar odaklanmış durumda ki kafasının bununla meşgul olmasından dolayı süregiden ebedi bir körlük ve düşüncesizlik içerisinde. Sahip olma olgusu tarafından belirsiz ve tanımlamaz hale gelmiş durumda. Dante’nin dediği gibi “Nasıl bir alay edilecek şeydi bu yapılan, sahip olmak için yapılan bu savaş.” Hayatı maddileştirme eylemi ile o kadar meşgul ki insan kısmı görmüyor, duymuyor. Nietzsche’nin mukayeseler devrinde yaşıyoruz ve dünya egonun adeta bir projeksiyonu olmuş durumda. Yaşamsal trajedi olarak görünenler de egonun birer efekti durumunda. Her şey ‘ben’imle ilgili. Nasıl ben kazanırım? Nasıl ben hakim olurum? Nasıl ben en iyisi olurum? Peki neye rağmen tüm bunlar? Bilinç her varlığın acısını hissettiğimizdir, var oluşun ahengi ile olan ilişkimizdir. Bu ahenge dahil olmalıyız. Leonardo Da Vinci’nin “Öyle bir zaman gelecek ki bugün insan katillerine baktığımız gözle yarın hayvan katillerine bakılacak.” sözünün üzerinden 500 yıldan fazla geçti. Lütfen artık Earthlings, Dominion, Unity (Birlik), Cowspiracy, What The Health (Sağlık komplosu) ve The Game Changers belgesellerini izleyin. Hayvanları ölüm kuyruklarından çıkaramadığımız sürece bu ahenge dahil olamayacak dünyamız. İnsan kısmının acıya karşı yükselen hissizliği hiç olmadığı kadar büyümekte. Bu apati nereden geliyor? İnsanın içinde devasa aşağılılıkta bir şey var, ona başka canlıları öldürten ve bundan zevk aldırtan. Bu hissizlik ve öldürmekten payına en çok düşenler ise hayvanlar, kadınlar, çocuklar ve doğa.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan