Bu samimi belgeselde eski Uruguay Devlet Başkanı José “Pepe” Mujica, hapishanede aldığı derslerden, ideallerinden ve gelecekten bahsediyor.Başroldekiler:José Mujica,Emir Kusturica

Fragman link

https://www.netflix.com/tr/title/81094074

Belgesel hakkında Burhan Şeşen’nin makalesi

Sanatseverlerin oyları kime? Burhan Şeşen

Uruguay’ın eski Devlet Başkanı Jose Mujica kısaca “Pepe”nin belgeselini bir kez daha izledim geçen gün. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yaparken, traktörü ile tarlayı sürerken, Uruguay halkına seslenirken, gerilla dönemlerini anlatırken… Hepsi birbirinden etkileyiciydi ama beni en çok çarpan eşiyle birlikte bir restoranda içkilerini yudumlarken diz dize tango dinlemeleri ve şarkıya eşlik etmeleri oldu.

Pepe’nin de hayatında eminim ki siyaset en başköşeye oturmuştur. Hem kendi halkının, hem dünya halklarının sömürülmemesi, bir arada refah içinde ama basit bir şekilde yaşamaları, kalıcı bir sosyalizm için kurşunlar yerken, hapislerde yatarken bir yandan da o bu dünyada “ölümlü” olduğumuzun ayırdında, çok farklı bir politikacı portresi çizdi başkanlığı döneminde. Hem çiçek yetiştirdi, hem ateşli konuşmalar yaptı, hem emperyalizme kafa tuttu hem de ufacık vosvosuyla Montevideo sokaklarında dolaştı. Uruguay halkının idolü olan Pepe, eşi ve aynı zamanda yoldaşı Lucia Topolansky ile el ele bizlere dayatılan tüketime dayalı bu yaşam tarzına kendi yaşama biçimiyle çok güzel bir ders verdi. 

https://www.birgun.net/haber/sanatseverlerin-oylari-kime-364662