Erişilebilir sanat için: Step İstanbul – Çağdaş Ertuna

Çağdaş Ertuna
Çağdaş Ertuna

Önce popüler mekânlar sanatçılarla iş birliği yapmaya başladı.

Mekânlarda sergiler açıldı, sergilerle beraber sosyalleşme partileri…

Derken, irili ufaklı sanat organizasyonları gündeme gelmeye başladı.

Mamut Art’ın ardından Art Weeks Akaretler’le tanıştık.

Genç sanatçılara imkân tanıyan Base yapılmaya başlandı.

Ve daha sonra geçen yıl Contemporary İstanbul’un yaratıcıları sayesinde yeni bir güncel sanat etkinliğine daha kavuştuk: Step İstanbul.

İlk yılında Beyoğlu Tomtom Mahallesi’nde yapılan Step’te ücreti 20 bin lirayı aşmayan eserler sergilendi.

Eser fiyatları ise 500 liradan başladı.

“Step İstanbul’un özünde, sanatın ulaşılabilir bir olgu olduğunu ifade etme çabası yatıyor. Sanatı herkese açık bir mecra içinde sunmayı hedefliyoruz…

Contemporary İstanbul ziyaretçileri arasında yaptığımız araştırmalarda izleyicilerin yüzde 64’ünün sanat iştahı olan 35 yaş altı gençler olduğunu görmüştük. Bu gerçekten yola çıkarak genç kitleleri daha yoğun olarak çekmek, heyecanlandırmak amacıyla Step İstanbul’u hayata geçirdik” diye özetlemişti Rabia Bakıcı Güreli.

Bu yıl ise Step İstanbul önce bir konuşma serisiyle gündeme geldi, daha sonra pandemi nedeniyle Nisan ayındaki etkinlik ertelendi.

Şimdi ise Rabia Bakıcı Güreli’den sevindirici haber geldi: Ford Otosan ortak sponsorluğunda ikincisi gerçekleşecek olan Step İstanbul’un 16-22 Kasım’da Taksim 360’da gerçekleşmesi planlanıyor.

Ön izleme günleri 16 ve 17 Kasım olan Step İstanbul’da satışa çıkacak eserlerin bu yıl da fiyat aralığı 500 TL’den başlayacak, 20 bin TL’yi aşmayacak.

7 gün sürecek ve her yıl daha da fazla genci sanatla buluşturmayı amaçlayan etkinliğin girişi 18-19 Kasım tarihlerinde öğrencilere ücretsiz.

Yazının devamını okumak için tıklayın