Eser Afacan, Modern dünyanın Adanalı ustası – Kudret Sönmez

Boyutlarını çoğaltıp duygu ve bilgi birikimlerimiz ölçüsünde derinleştirebildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz.

Bu bağlamda…

Evren tarafından beslenen renklerin, çizgilerin küresel kimyasını çözmeye çalışıyoruz… Üç, beş ya da yedi renkle sınırlandırdığımız şekillerle değil, yüreğimizdeki sınırsız pigmentleri karıştırıp biçimlendirebildiğimiz ölçüde özgünlüğe erişebiliyoruz.

1953 yılında Adana’da doğmuş Eser Afacan… Çukurova’nın havasıyla, güneşiyle, toprağıyla, suyuyla yoğrulmuş. Sanata dair nice coşkular biriktirmiş içinde, bu üretken memleketin bereketiyle.

İlk gençlik yıllarında ayrılmış Türkiye’den… Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki okullarda, matematik ve fen eğitimi almış. 1983 yılında Bergen’de öğrenciyken, Norveçli Sanatçı Odd Nerdrum’la tanışmış. Aynı süreçte, onun atölyesinde çalışıp resim sanatına dair önemli adımlar atmış. Yetenek ve eğitimin bütünleştiği bu ortamda kendini iyice geliştirmiş. Zamanla, hocasından sonraki en ünlü ressam olmuş o diyarlarda. 25 yıl yaşamış Norveç’te ressamımız… 2003’te, ailesiyle birlikte Kanada’ya gidip yerleşmiş.

Aldığı bir davet üzerine, ilk sergisini 2008 yılında açmış ülkemizde… Gördüğü ilgi sonucu, Türkiye’de gerçekleştirdiği etkinliklere yenilerini eklemiş.

“MODERN SİMYACI”

En çok, boyalarını kendi formülleriyle üretmesiyle tanınıyor Ressam Eser Afacan. Bu nedenle de “Modern Simyacı” sıfatıyla anılıyor.

Özgün tekniğiyle, tuvalindeki katman sayısını artırarak yapıyor resimlerini. Böylece olağanüstü bir hacim kazandırıyor kompozisyonlarına… Ve bilgilerini kimseden saklamıyor sanatçımız; gittiği her yerde öğrencileriyle paylaşıyor.

YILLAR SONRA ADANA’DA

20-23 Mayıs 2015 tarihleri arasında, yaklaşık 20 öğrenciye birikimlerini aktarmak için Adana’ya gelmiş. Söyleşiler yapmış, özgün tekniğindeki detayları tuvalleri boyarken anlatmış.

Bilgileri, deneyimleri, yetenekleri ve çalışkanlığı sayesinde dünya çapında ün kazanan sanatçımız, etkinliğe katılan sanat dostlarına dolu dolu anlar yaşatmış. Kibirden ve kapristen uzak tavırlarıyla, katılımcıların gönüllerine dostluğunun resmini çizmiş… Şu an memleketi Adana’daki özel atölyesinde üretmeye ve eğitmeye devam ediyor ünlü ressamımız.

Bazı sanatçılar uzun lafın kısasını fırçasıyla, kalemiyle, yüreğiyle anlatır… Bir damla boyanın içine, binlerce renk katar. Bir resim bitirirken dünyanın öte yerinde, berisinde daha nicelerine başlar.