Eski Zamanlardaki Adana Fotoğrafları / İrfan Mavruk – Yaşar Yanardağ

Bu gün size Ülkemizde “deli ;lakabı alan Dünyaca ünlü
Bir mucit hemşehrimizi tanıtmak istiyorum.
İRFAN MAVRUK

1940 Yılında Adanada doğdu.
İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Adana Erkek Sanat Enstitüsüne devam ederken Roket tasarımları yapıp onları denemeye başlar, ancak hakkında çok fazla şikayet olur ve sürekli göz altına alınır. Projelerine hiç destek çıkan olmaz.
Destek için Adana Elektrik mühendisleri odasına baş vurur. Mavruk’ un projelerini dinlerler ama sonuç yine aynıdır.
Odanın dergisinde yayınlanan makalede ” İrfan Mavruk ‘un füze projesi meraklı bir çocuğun çizdiği karmaşık bir takım şekillerden ibaret olup teknik bir makine resmi ile herhangi bir alakası yoktur. Maalesef geniş fantezi ile mevcut olmayan şeyleri olmuş gibi göstermekte ve hiç bir hesaba dayanmayan bir takım iddialar ileri sürmektedir ; denir.O bulardan hiç birine kulak asmaz, projelerine devam eder. Bir gün derste anlatımın üzerine rahatsız olan öğretmen idareye haber verir.
O zamanlarda yeni açılan İncirlik hava üssünden ABD’ li mühendisler gelir ve ona tepkili motorları sorarlar, o da geniş bir şekilde izah eder. ABD liler bunda bir fevkaladelik var bu Dahi’ dir derler. Dönemin valisi Refik Koraltan onu Başbakan Adnan Menderes ‘ e götürür. Menderes’ de üstün çocuklar fonu ile onu ABD’ye gönderir.
1959 yılında New York ‘a giden MAVRUK Colombia üniversitesine kayıt edilir. Üç ay içerisinde İngilizceyi öğrenir.
27 Mayıs 1960 ta Türkiye’ de ihtilal olur öğrenci bursu iptal olur. Amerika ‘da beş parasız kalır, aynı Üniversitede öğretim gören İspanyol kız arkadaşının maddi desteği ile öğretimine devam eder. Mezun olunca onla evlenir ve, Houston’ da bir Nükleer araştırma merkezinde çalışmaya başlar, burada Hidrojen Bombasını icat eden Edward Teller ile birlikte çalışır.
Daha sonra Nükleer silahlarının parçalarını üreten fabrikalarda çalışır Uzayda Atom yükünü ölçen bir cihaz icat eder. Nasa’da Apolo projelerinde çalışır Atom bataryasını geliştirir ve Uzay’a çıkan füzelerin patlamasını önleyen kendi projesini yürütür. Apolo mekiğindeki Astronotlarla yerden bizzat kendisi telsiz ile konuşur.
5 Augustos 2010 da New York ‘da kalp krizinden Vefat etti.
Adanada Ali Hocalı köyündeki mezarlıkta toprağa verildi.
Nurlar içinde yatsın, Ruhu şad olsun.
Fotoğraf alıntıdır.