Genç kemancının büyük başarısı

Müzik eğitimine Türkiye’de başlayan Veriko Tchumburidze, ‘dünyanın en eski ve prestijli’ yarışmaları arasında gösterilen 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nda birinci oldu. Tchumburidze, Polonya’nın Poznan şehrinde 4 aşamada gerçekleştirilen yarışmada Türkiye-Gürcistan adına yarıştı.

Dünyaca ünlü piyanistler Güher ve Süher Pekinel’in ‘Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’ projesinde yer alan Veriko Tchumburidze, ‘dünyanın en eski ve prestijli’ yarışmaları arasında sayılan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nda birinci oldu.

Proje sponsoru TÜPRAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, Güher ve Süher  Pekinel’in Türkiye’deki konservatuvar öğrencileri arasından seçtiği öğrencileri  dünya sahnelerine kazandırma hedefiyle 7 yıl önce başlattığı “Dünya Sahnelerinde  Genç Müzisyenler” projesinin başarı hikayelerine bir yenisi daha eklendi.

Pekineller tarafından 14 yaşında keşfedilen Türkiye doğumlu Gürcü  Veriko Tchumburidze, 15. Uluslararası Wieniawski Keman Yarışması’nda birinciliği  kazandı. Türkiye-Gürcistan adına yarışan Tchumburidze, 8-23 Ekim’de Polonya’nın  Poznan şehrinde 4 aşamada gerçekleştirilen yarışmada, 180 başvuru arasından  seçilen 50 adayı geride bıraktı.

VERIKO TCHUMBURIDZE

Veriko Tchumburidze keman eğitimine 4 yaşında Mersin Üniversitesi  Devlet Konservatuvarı’nda Selahattin Yunkuş’un öğrencisi olarak başladı. 2004’te  Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması ve 2006’da Gürcistan Ulusal Yarışması’nda  birinci olan Tchumburidze, Eylül 2012’de 7. Uluslararası Tchaikovsky Genç  Müzisyenler Yarışması’nda jürinin ortak kararıyla en yüksek puanla birinciliği  elde ederek, uluslararası festivallerden konser davetleri aldı.

Tchumburidze, 2010’da Güher ve Süher Pekinel’in mentorluğu ve TÜPRAŞ  desteği ile devam eden “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” bursu kapsamında  Viyana’da Hochschule für Musik’te pedagog Prof. Dora Schwarzberg ile çalıştı.  Tchumburidze, çalışmalarını Münih Musik Hochschule’de Ana Chumachenco ile  sürdürüyor.

Dünyanın önde gelen kemancılarıyla çeşitli masterclasslarda çalışan  Tchumburidze, Zürih Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Brandenburg Devlet  Orkestrası, İsviçre Oda Orkestrası, Musikkolegium Winterthur, Rusya Devlet  Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir ve İstanbul Devlet Senfoni  Orkestraları ile konserler verdi, Sascha Goetzel’in yönetimindeki Borusan  İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde 41. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış  konserini gerçekleştirdi.

Tchumburidze, Mart 2014’te Zürich Tonhalle’de “Dünya Sahnelerinde Genç  Müzisyenler” konseri kapsamında Lila Plak tarafından gerçekleşen DVD çekiminde  yer aldı. Davet üzerine Temmuz 2014’te KKL Luzern’de Swiss Chamber Orchestra ile  konser verdi.

Zürih Orpheum Müzik Vakfı’nın 25. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde  genç sanatçılar arasından seçilerek Sony Classics ile Anton Wranitzky’nin keman  konçertosunu kaydeden Tchumburidze’nin ikinci CD’si Ekim 2015’te Münih Oda  Orkestrası ile Sony Classics’ten çıktı.

Tchumburidze, “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinde yer  alan çellist Dorukhan Doruk ve piyanist Yunus Tuncalı ile kurdukları “Trio Arte”  ile çeşitli konserler verdi. Trio Arte, Nisan 2016’da İzmir ve İstanbul Devlet  Senfoni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestralarıyla Beethoven’ın Üçlü  Konçertosu’nu seslendirdi.

Veriko Tchumburidze, 1756 yılı Giambattista Guadagnini yapımı bir  keman çalıyor.

YARIŞMA

Poznan’da 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Henryk Wieniawski  Keman Yarışması, “dünyanın en prestijli” yarışmaları arasında gösteriliyor. 5  yılda bir Polonyalı besteci ve Keman virtüözü Henryk  Wieniawski adına düzenlenen  yarışma, “en yetenekli” 30 yaş altı kemancıları bir araya getiriyor. İlki 1935’te  Wieniawski’nin doğumunun 100. yılı dolayısıyla Varşova’da düzenlenen yarışma,  1952’den itibaren Poznan’da yapılıyor.

Çeşitli ülkelerden 180 kişinin katıldığı ön elemede seçilen 50 adayın  yarıştığı 4 elemeli yarışma, seyirciye açık olarak gerçekleşti ve yaklaşık 15 gün  sürdü. Yarışan aday sayısının her elemede yarıya düştüğü yarışmanın final  gecesinde Tayvan, Japonya, Güney Kore, Amerika, Polonya ve Türkiye’den 7 aday  yarıştı ve her biri orkestra eşliğinde iki konçerto seslendirdi.

Veriko Tchumburidze, Wieniawski ve Şostakoviç’in keman konçertolarını  seslendirdiği yarışma sonunda 30 bin avroluk birincilik ödülünün yanı sıra  dünyanın önemli orkestralarıyla konser vermeye hak kazandı.

Onursal jüri başkanlığını yaşayan en önemli bestecilerden Kryszstof  Penderecki ve jüri başkanlığını ünlü kemancı Maxim Vengerov’un yaptığı yarışmanın  jüri üyeleri arasında pedagog Zakhar Bron ve keman virtüözü Ilya Gringolts da yer  aldı.

Wieniawski Keman Yarışması’nda ödül kazananlar arasında David  Oistrakh, Ginette Neveu, Ida Haendel, Tatiana Grindenko, Igor Oistrakh ve Julien  Sitkovetsky gibi 20. yüzyılın önemli keman virtüözleri bulunuyor.  Devlet  sanatçısı Ayla Erduran da 1957’de 3. Wieniawski Keman Yarışması’nda Türkiye adına  yarıştı ve 5’incilik ödülüne layık görüldü.

DÜNYA SAHNELERİNDE GENÇ MÜZİSYENLER PROJESİ

Güher ve Süher Pekinel’in 2010’da hayata geçirdiği “Dünya Sahnelerinde  Genç Müzisyenler” projesi, dünya çapında sanatçıların yetişmesi amacıyla genç  yeteneklerin, her biri kendi alanında isim yapmış saygın pedagog ve müzisyenlerle  çalışmasını sağlıyor.

Türkiye’nin çeşitli konservatuvarlarında düzenlenen sınavlar sonucu,  farklı enstrüman dallarında seçilen ilk 10 genç yetenek, bursları dahilinde  eğitimlerini Viyana, Leipzig, Tel Aviv, Bremen, Zürih, Köln ve Brüksel’de  sürdürüyor, kariyer gelişimlerini, uluslararası yarışmalar ve tanınmış  müzisyenlerin masterclasslarında gerçekleştiriyor.

Projenin ana sponsorluğunu son 3 yıldır Koç Topluluğu Enerji Grubu  şirketi TÜPRAŞ üstleniyor. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un  himayesiyle gerçekleşen iş birliği sonucu proje, 15-25 yaş arasındaki üstün  yeteneklerin uluslararası düzeyde gelişimleri için Pekinellerin mentorluğunda  eğitimlerine burs sağlıyor.

Kaynak: Milliyet

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan