Gurur duy made ın Adana

Türkiye’nin İlk Yüzde 100 Yerli Elektrikli Otobüsü Yola Çıktı: 8 Dakikada Şarj Oluyor!

TEMSA ile ASELSAN tarafından ortak üretimi yapılacak olan ve ilk yüzde 100 yerli elektrikli otobüs ‘Avenue EV’ tanıtıldı. 8 dakikada tam şarj olabilen otobüs tek şarjla 50-70 km gidebiliyor. 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı tanıtım töreni Sabancı Center’da yapıldı.

Çevreci ve yenilikçi olarak tanımlanan Avenue EV; 8 dakikada tam şarj olabiliyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde duraklarda kısa süreli şarjlarla kesintisiz hizmet sunması planlanıyor.

Elektrikli çekiş sistemi ile sıfır karbon emisyonuna sahip olan çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı ve son teknolojiye sahip. Klima sistemleri ile yolcu kabini hem soğuk hem de sıcak havalarda konforlu seyahat imkânının yanı sıra araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonu da sunuyor.

Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor…

Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor...

Geniş iç hacme sahip Avenue EV, ASELSAN’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor.

Tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.

Tek sarjla 50-70 km gidebiliyor.

Tanıtım töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu yıl içinde birçok farklı firmanın yeni yatırımlarını hayata geçirdiğini belirterek, “Türkiye ekonomisiyle ilgili endişe duyanlara verilen en iyi cevabın işte böyle yeni yatırımlar olduğunu ifade etmek istiyorum. TEMSA’nın da bugün tanıtımını yaptığımız bu aracını kısa sürede banttan indireceğine yürekten inanıyorum” dedi.