HAYATA DEĞER KATANLAR ‘ARAF’ DA ELELE – Salime Kaman

‘ARAF’ Suzan Meto’nun, hayallerini anlattığı Yapay Zeka ile birlikte görselleştirdiği 30 adet resim ile hazırlanan Resim Sergisi Ard-Kaman Sanat Galerisi’nde 5 Nisan 2024 tarihinde açıldı. Sergi 8 Nisan’a kadar galerimizde sergilenecektir.  Yapay Zeka ile hazırlanan bu sergiyi görmenizi isterim.

 

Eğitim ve Gelişim alanında başarılı çalışmalarda bulunan Adana doğumlu, genç girişimci Suzan Meto, Tarsus Amerikan Kolejinden mezun olduktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler’de Lisans, Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programlarını bitirmiştir.

Yapay Zeka çalışmalarında çeşitli alanlarda yaptığı deneyimlerine, Görsel Sanat’ı ekleyen Suzan Meto kendi hikayelerini, duygularını, renklerini anlatarak hayal ettiklerini görselleştirmiştir. Duygularını yapay zekaya anlatımı çok iyi olduğu için de gözle görünür kıldığı yani görselleştirdiği eserleri de taktiri hak eder niteliktedir. Bu nedenle, Suzan Meto’nun kendisine sorduğu, ‘Benim anlattıklarım olmasa bu çalışmalar hayat bulur muydu?’ sorusu da önemlidir.

Ne dersiniz?

Suzan Meto, Yapay Zeka ile birlikte ürettiği 30 adet eserin satışından elde edilen gelirin tamamı direkt Türkiye Down Sendromu Derneği’ne bağışlamıştır. Eserlerin 21 adeti satılmıştır ve Down Sendromlu çocukların eğitimine katkı sağlanması için tamamı derneğe karekod ile ödeme yapılmıştır.

Suzan Meto’nun, Adana Ressamlar Derneği- Kaman Sanat Galerisi ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile bu sosyal projede ortak çalışmasından çok mutluyum.

Hayata Değer Katanlar ‘ARAF’ da el ele olmaktan gurur duydum.

Teşekkürler Suzan Meto!

Salime Kaman

Ressam- Sanat Yazarı

Adana- Nisan 2024