İKSV, Avrupa Birliği desteğiyle, Türkiye çapında büyük bir program başlatıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Avrupa Birliği (AB) desteğiyle büyük bir projeye başlıyor. “Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı”, Türkiye genelinde kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) ile yerel yönetimler arasındaki diyaloğu ve işbirliklerini ortak projeler aracılığıyla geliştirmeyi amaçlıyor. Üç yıl sürecek proje kapsamında 1.3 milyon Avro hibe desteği sağlanacak.

Ayrıntılı bilgi için:

https://ortaklasa.iksv.org/duyuru/stk-ve-belediye-calisanlari-birlikte-uretiyor/

Kültür sanat alanında çalışmalarını yürüten amatör ya da profesyonel fark etmeksizin herkesin belli başlı sorunları var. Bunlardan birisi daha fazla insana ulaşmak, diğeri farklı kültür sanat profesyonelleriyle diyalog ortamı sağlanması, birlikte işbirliği yapmak, projeler geliştirmek. Elbette en önemlisi de yeterli maddi imkânın olması.

Salon İKSV’de dün basın toplantısıyla duyurulan Ortaklaşa projesi, “kültür sanatçılarının” bu eksikliklerini gidermek için kapsamlı bir çalışma yürütmeyi amaçlıyor. İKSV temeli sağlam atmış, 1.5 yıldır çalışma yapıldığı vurgulandı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner kalplerinin deprem bölgesinde attığını dile getirerek, bölgedeki ihtiyaçların giderilmesi için orta ve uzun vadeli çalışmalar planladıklarını belirtti. “Hepimiz biliyoruz ki kültür-sanat ülkemizde her zaman ortak bir çabayla ayakta tutulan, kırılgan bir alan” diyen Görgün Taner, projenin paydaşlarına teşekkür etti.

‘YEREL YÖNETİMLE EL ELE’

AB hibesi maddi olarak yardımcı olacak, peki daha fazla insana ulaşmak nasıl başarılacak? İşte orada da yerel yönetimlerin gücü devreye giriyor. Projenin ortaklarından olan Marmara Belediyeler Birliği adına konuşan birliğin genel sekreteri M. Cemil Arslan, bu noktaya parmak basıyor: “Kentlerde kültürel hizmetlere erişim ve süreçlere katılımın başat aktörlerinden olan yerel yönetimlerin kültür kurumlarıyla el ele çalışması, hem kültür politikalarının geliştirilmesinde hem de kültüre erişim ve katılım için gerekli fırsatlar ve kaynakların sunulmasında kilit rol oynuyor. İşte tam da bu sebeple Ortaklaşa, Kültür, Diyalog ve Destek Programı’na iştirak etmekten büyük bir mutluluk ve heyecan duyuyoruz.”

PROJENİN ÜÇ EKSENİ

Proje birbirini tamamlayacak üç eksende hayata geçirilecek: “Hibe,” “Diyalog” ve “Öğrenme”. Ortaklaşa programının detaylarını proje yöneticisi H. Selen Akçalı ile İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece anlattı. Projenin önemi de şu cümlede gizli: “Bu proje, Türkiye’de kültürel alandaki ihtiyaçlara birlikte çözüm üretmenin ve bir ekosistem olarak hareket etmenin önemine olan inançla tasarlandı.” Selen Akçalı konuşmasında, “Büyük endişe ve belirsizlikler barındıran bu dönemde bizleri bir araya getiren, rahatlatan, ilham ve umut sağlayan kültürel hayatı canlı tutan sanatçıları ve kültür profesyonellerini desteklemek büyük önem taşıyor. ‘Ortaklaşa: Kültür, Diyalog ve Destek Programı’ tam da bu hedefle, yerelde bütüncül, kapsayıcı, eşitlikçi ve hak temelli bir kültür politikaların modelini birlikte oluşturmak üzere yola çıkıyor” dedi.

Ortaklaşa’nın programlarının, Türkiye genelinde yapılacak kapsamlı bir saha araştırmasından elde edilecek veriler ışığında şekillendirileceği vurgulandı. Hatta hemen bugün Diyarbakır’a, oradan da depremin etkilediği diğer bölgelere hareket edileceği belirtildi. Bölgede sivil toplum ve yerel yönetimlerde çalışan kültür-sanat profesyonellerinin ihtiyaçları, kaynakları ile mevcut ve muhtemel işbirliği zeminleri anlamayı çalışılacak.

BAŞVURULARDA NELERE DİKKAT EDİLECEK?

Bu yıl ve seneye nisan aylarında açık çağrı yapılacak. Tüm Türkiye’den kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları başvurabilecek. Ancak önemli nokta şu: STK’ler en az bir belediyeyle işbirliği yaparak “ortaklaşa” başvurmak zorunda. Üç farklı başlığa odaklanacak açık çağrılarda; l farklı disiplinlerden kültür ve sanat projeleri, l bir kültürel mekânın STK’lerin uzmanlığıyla dönüştürüldüğü ve işlevselleştirildiği projeler, l kapsayıcı kültürel planlamaları ve kültür yönetimini teşvik eden pratikler desteklenecek. Hibe programında, deprem bölgesine ya ddepremden etkilenenlere yönelik tasarlanan kültür-sanat odaklı projeler de teşvik edilecek.

Ayrıntılı bilgi için: ortaklasa.iksv.org

https://ortaklasa.iksv.org/duyuru/stk-ve-belediye-calisanlari-birlikte-uretiyor/

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan