Karantinada müzik dinleme alışkanlıkları – Sinem Vural

Sinem Vural

Sıra dışı günler yaşıyoruz ve adına “yeni normal” denecek bir sürece hazırlanıyoruz. Tam da bu dönemde Nielsen Music ve MRC Amerika bir araştırmaya imza attı. Her ne kadar “Amerika” bazlı bir çalışma olsa da esasen tüm dünyanın şu anki müzik dinleme alışkanlıklarına da ışık tutuyor.

Bu çalışmaya Amerika’dan 13 yaş üstü bin 13 kişi katıldı. Tüm dünyada müzik dinleme oranları düşerken araştırmaya göre katılımcıların yüzde 84’ü normalde dinlediği kadar müzik dinlemeye devam ediyor. Yüzde 62 ise uzun zamandır dinlemediği müziklere yöneldi. Yeni müzikleri dinlediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 62.
Müzik dinleme alışkanlıklarında video izlenmeleri arttı, dijital müzik dinleme platformlarındaki oranlarsa eski rakamlara dönmeye başladı. Bunun nedeni olaraksa stresin azalması ve evdeki yaşama adapte olunup eski alışkanlıkların geri kazanması gösterildi.
Araştırmada konserlere ddönüşün “aşı bulunup uygulanmaya başladıktan bir ay sonra” olacağı tahmin ediliyor. Gençlerin canlı yayınlarla konser deneyimi yaşamayı sevdikleri ve bu süreci bu şekilde atlatma konusunda rahat oldukları açıklandı.
“Pandemi sona ermiştir” denildiğinde 500 kişiden fazla insanı bir araya getirecek konserlere katılma konusundaki soruya “katılırım” yanıtı verenler, farklı yaş gruplarında yüzde 22 ila 38 seviyelerinde seyrediyor.
Kliplerin ve konser videolarının izlenme oranları yüzde 13 artış gösterirken, çocukları hedefleyen müzik kliplerinin oranıysa yüzde 30’lara geldiği görülüyor.
Dinleme alışkanlıklarının tamamen izlemeye dönmesinin en büyük nedeni olarak alışılmaya çalışılan “sosyal mesafe” olduğunun altı çiziliyor. Tüm bu canlı yayınlar, online izleme ve dinleme platformları ise en çok 35 yaş altı kullanıcıları rahatlattığı da ortaya çıktı.
Katılımcılar bu dönemde müzik dinleme alışkanlıklarını da şöyle nitelendirdi:
· Yüzde 67 neşelenmek
· Yüzde 63 kaçmak
· Yüzde 66 iletişimde kalmak
· Yüzde 66 çocukları oyalamak
· Yüzde 50 ise evde ses olası için müzik dinliyoruz
Araştırmaya katılanlar geçtiğimiz iki haftada online dinleme platformlarında uzun zamandır dinlemedikleri hit parçaları yüzde 55 gibi yüksek bir oranla dinledi. Dinleyicilerin yüzde 55’i bu dönemde müzikle modunu yükseltebildiği için mutlu, enerji veren şarkılara yöneldi.

Yazının devamını okumak için tıklayın