Kaybolmuş – Kalben: Kalben’in “Eski Dünyanın Yangını” adlı yeni albümü ocak ortasında piyasada olacak. Bu albüm hakkında daha fazla bilgi verip yorumlar yapacağım ama önce bir çıksın, dinlensin bakalım. Bu hafta ilk single, Kalben – Can Güngör ortak çalışması “Kaybolmuş” yayınlanıyor. Kalben’in son bir iki yıla yayılan tür, tarz, his, bakış açısı denemeleri / arayışları bu albümde yerli yerine oturuyor gibi geldi bana. “Kaybolmuş”, bol chorus’lu gitarlarıyla iyi düşünülmüş modern bir altyapıya sahip. Kalben’in yeni hikâyelerine çok yakışmış bu sound.

Dünyaya Bedel – mor ve ötesi: mor ve ötesi’nin yakında hakkında daha fazla haber ve bilgi edineceğimiz 2022 çalışmalarının ikinci müjdecisi olarak gelmişti birkaç hafta önce. Yılın tartışmasız en iyi şarkılarından biri. Klasik mor ve ötesi müziğinin bugün de bu kadar güncel ve yepyeni durmasının sırrı herhalde modaları, trendleri yakından takip etmeleri değil. Bu tip özel grupların neredeyse tamamı gibi bunları yapmak yerine kökleri güçlü bir geleneğe tutunmuş müziklerini bildikleri gibi icra etmeleri yetiyor.

Bu hafta dinlemeniz gereken 15 şarkı

Sacrifice – The Weeknd: Bu hafta yayınlanan sanırım en dikkate değer pop albümü The Weeknd’den “Dawn FM”. “Sacrifice”, global çıkış şarkısı olarak belirlenmiş. The Weeknd’in müziğinin temelinde yer alan 80’ler ruhu şarkının her yerine sinmiş. 2022 dans pistlerinde, yazın sahillerde, beach club’larda çalacak olan parçalardan bazıları bu albümde gizli.

Yuh Yuhh! – Emrah Karaduman: DJ ve prodüktör Emrah Karaduman, Selda Bağcan’ın efsane şarkısını kulüp pistlerine taşımış. Bu parçanın çaldığı kulüp ortamını hayal etmeye çalışıyorum şu anda. Bir şekilde, bu hafta en çok dikkatimi çeken işlerden biri.

Ay – Simge Pınar, Barış Demirel: Haftanın en güzel iş birliği, sözlerini de çok beğendim bu şarkının. Simge Pınar’ın vokalleri ve altyapılar bir Lana Del Rey şarkısı etkisi ve lezzeti yarattı zihnimde. Keşke devamı da gelse dedirten hareketler.

Happy New Year – Let’s Eat Grandma: Haftanın dans/kulüp parçası olarak gelsin. Brit dans ikilisinden 2000’lerin indie dans sound’unu hatırlatan bu 2022 şarkısı “iyi yıllar” dilemekte.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/bu-hafta-dinlemeniz-gereken-15-sarki-6676631