Müzik susturulamaz, müzisyenler susmaz – Burhan Şeşen

Burhan Şeşen

2022 yılı Mayıs ayı tüm müzik sektörü için kara bir dönem oldu. Pandemi sonrası zaten çökme noktasına gelen müzik sektörünün başına gelenleri özetlemeye kalkarsak mayıs ayındaki ilk yasak 12-15 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir’de yapılması planlanan, aylar öncesinden hazırlıkları yapılan, izinleri alınan Anadolu Fest ile başladı.

Teoman, Can Bonomo, Haluk Levent, Emre Aydın, Hayko Cepkin, Levent Yüksel, Gazapizm ve Yeni Türkü’nün başını çektiği bu festival valilik tarafından hiçbir mantıklı gerekçe olmadan iptal edildi. Sonrasında haziran başına ertelenmesi düşünülen bu festival ne yazık ki iptal edildi. Hangi organizatör böyle bir gerginlikle başa çıkabilir ki?

Ardından AKP’li Derince Belediyesi Açık Hava Sahnesi’nde yapılması planlanan Aynur Doğan konserini iptal ettiğini duyurdu. Gerekçesinde ise “İlçemiz sınırları içerisinde özel bir firmanın yapacağı konser organizasyonunun yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi. Konseri düzenleyen Gergedan Yapım ise konsere ait pankartların belediye katkılarıyla asıldığını -başka türlüsü mümkün mü?- ve biletlerin 40 gündür satışta olduğunu bildirdi.

SESSİZ KALMADIK

Ardından Bitlis Eren Üniversitesi’nde yapılması planlanan Bahar Şenliği’nde Sterka Karwan grubu konser programından çıkarıldı. Sonrasında Amed Şehir Tiyatrosu ekibi tarafından Cervantes’in Don Kişot kitabından Kürtçe’ye uyarlanan “Don Kixot” oyunu yine AKP’li Çayırova Belediyesi tarafından engellendi.

Durun daha bitmedi… İstanbul Kadıköy Müze Gazhane’deki Burhan Kum’un resmi

AKP İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak’ın şikâyeti üzerine bilinmez bir yolculuğa çıktı. Rümeysa Kadak, “Darısı kirli zihniyetlerinin başına” paylaşımıyla resmin kaldırıldığını duyurdu. E tabii milliyetçi, muhafazakâr, ahlaklı bir vekile de bu yakışırdı. Çocuk tacizleri için “Bir kereden bir şey olmaz” diyen bir zihniyetin vekilinden de başka bir davranış da beklenmezdi doğrusu.

Yazının devamını okumak için tıklayın