Popçuların şafağı – Mehmet Tez

Mehmet Tez

Türkçe pop açısından hayli verimli bir hafta. Geçen haftalarda salgın yüzünden pek çok büyük sanatçı albüm ve single’larını son anda geri çekti, yayın tarihleri ertelendi. Ama bu yanlış bir karardı; çünkü insanlar eve kapanmış olsalar da müzik dinlemeye devam ediyorlar.

Stream platformları eve kapanma sürecinin ilk haftalarında streamlerin hafifçe geri çekildiğini gördüler, ancak bir süre sonra insanlar yeniden ve eskisinden daha fazla müzik dinlemeye başladı. İlginç olan ise başlarda sadece sakin, sessiz müzikler dinlenirken bir süre sonra artık hareketli müziklerin de dinlenme oranının artmasıydı. Bu alanda yayınlanan haberlere bakılırsa insanlar evde parti yapmaya ve günlük egzersizlerini hareketli parçalar eşliğinde yapmaya başladı. Bu kısa girizgâhın ardından sadede geleyim: Yeni pop şarkıları ufaktan baharın da yaklaşmasıyla gelmeye başladı. Şu ara normal şartlarda yazın hit olacak şarkıların ufaktan gelmeye başladığı dönem.

“Arab Trap” çılgınlığı

Arab Trap, Arabic trap, Türk Trap… Bu başlıkları internette ya da stream platformlarında arattığınızda karşınıza enteresan listeler ve sanatçılar çıkıyor. Biraz daha detaya inerseniz bu müziğin en büyük prodüktörleri arasında Serhat Durmuş, Fatih Yılmaz, Amorf, Barış Dede, Mazlum Uruç gibi pek çok Türk isme rastlıyorsunuz. Teknik olarak dinlendirici “chill” tonlarında ya da hafifçe dans ettirecek, trap ortak paydasında buluşan bol sample’lı müzikler, remiksler gibi geniş bir tanım getirmeye çalışayım hiç dinlememiş olanlara.

Bu tarzdaki parçalarda pek çok Türk şarkının, eski film müziklerinin, türkülerin de sample’ları kullanılıyor. Arap coğrafyasında ve Türkiye’de azımsanmayacak bir kitle tarafından dinleniyor bu müzikler. Detaylara ayrı bir yazıda girmeye çalışacağım.

Yazının devamını okumak için tıklayın