Portakal Çiçeği Karnavalı´na sayılı günler kala, Ali Haydar Bozkurt´la Karnaval hakkında söyleştik – Zeynep Kural

Adana başta olmak üzere Mersin, Tarsus, Karataş gibi yakın çevrede dahi otel doluluğu sağlayan, ilk beş senede, 29 milyon doları geçen reklam giderine rağmen, sıfır maliyetle Adana´nın tanıtımını yapan, bununla birlikte, 500 milyon liraya ulaşan bir ekonomi sağlayan Portakal Çiçeği Karnavalı hakkında söyleştik sevgili Ali Haydar Bozkurt´la.

 Zeynep Kural    

Artık hepimizce malum, sınırları Adana´yı aşan, tüm Türkiye´ye hatta dünyaya ulaşan ve altıncısı düzenlenecek olan Portakal Çiçeği Karnavalı´na sayılı günler kaldı. Aslında sizin başlangıcından beri hayalinizdi; etkinliklerin tüm şehre yayılması, stantların farklı noktalarda ve daha geniş alanlarda kurulması. Bu sene gördüğüm üzere bütün çalışmalar bu amaca yönelik olarak yapılıyor, yanılıyor muyum?

Ali Haydar Bozkurt

Evet, en başından beri bunu hayal etmiştik, karnaval tüm şehre yayılmalı, hatta uzak ilçelerde dahi kutlanmalı, diye. Bu sene programa baktığımızda, etkinliklerin, sadece Ziyapaşa Bulvarı´nda değil, Turgut Özal Bulvarı´ndan Mıdık´a, Toros Caddesi´nden Beyazevler Çamlık´a kadar yayıldığı, Atatürk Parkı, Seyhan Belediyesi sahnesi, Merkez Park başta olmak üzere birçok alanda gerçekleştirildiği görülmektedir.

Komitedeki arkadaşlarımız, aylardır, gelen etkinlik başvurularını inceleyerek, bunları organize etmeye çalışmaktadırlar. Bu, tahmin edebileceğinizin ötesinde zor bir iş, her birine ayrı ayrı teşekkür borçluyuz.

Zeynep Kural

Bu etkinliklerin, karnavalın amacına, esasına, işlevine katkısı son derece önemli elbette, ancak bununla birlikte kortejin, karnaval ruhunu canlı tuttuğu, coşku ve renk kattığı da bir gerçek. Son kortej yürüyüşünün üzerinden iki yıl geçti ve bu sene rekor katılımlı bir kortej hedefleniyor. Hazırlıklar ne yönde?

Ali Haydar Bozkurt

Aslında son kortejimizi hatırlarsanız, yaklaşık 90 bin kişi yürümüştü ve Merkez Park´a ulaştığımızda kortejin arkası, henüz Atatürk Caddesi üzerindeydi. Bu sene en az 150 bin kişinin bu kortejde yürümek istediği tahmin edilmektedir. İlgili birimler, komite, yerel yönetimler haftalardır bu konuyu çalıştılar. Ancak bu kadar kişinin, kortej düzeninde toplanacağı ve oradan yürüyerek resmî açılış töreninin yapılacağı Merkez Park´a ulaşabileceği bir alan ve güzergâh, maalesef bulunmamaktadır.

Aslında, dünyadaki karnaval kortejlerinde sadece özel hazırlanmış gösteri grupları geçiş yapmakta ve sivil halk da o renkli korteji izleme keyfini yaşamaktadır. Oysa bizde durum bambaşka bir yere gitti ve artık kortej konusunda bir düzenleme yapılması gerektiği ortaya çıktı.

Bu konuda çalışmalar titizlikle sürdürülüyor, belki bizim de artık sadece kostümlü kortej gruplarının geçiş yapacağı ve diğer misafirlerin, onları izleyebileceği bir formata dönmemiz uygun olabilir, bilemiyorum. Buna en uygun çözümü konunun uzmanları bulacaktır diye düşünüyorum.

Zeynep Kural

Adana´nın tanıtımına, turizmine, sosyal ve kültürel hayatına, ekonomisine büyük katkı sağlayan Portakal Çiçeği Karnavalı, artık bir marka olmuş durumda. Bu markanın, ulusal ve uluslararası alanda daha çok kişiye ulaşması için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Ali Haydar Bozkurt

Öncelikle bu markanın temel ilkelerini korumamız gerekiyor. İlk beş sene bunu çok güzel başardık. Ayrıca karnaval, isim sembolü aslında, biz, Nisan´da Adana´da olmanın güzelliklerini anlatmak için yola çıkmıştık. Buna da ağırlık vermeliyiz. Sadece bir hafta sonu değil, Nisan ayı boyunca Adana´ya gelmeli ziyaretçiler. Hatta zamanla, karnavalın olduğu hafta sonu o kalabalığa girmek istemeyip, bir önceki veya sonraki hafta sonu gelmek isteyen gruplar oluşacaktır. Bunun tanıtımını yapmalıyız.

Ulusal ve uluslararası basın ile iletişimin çok iyi yönetilmesi gerekmektedir. Yerel kurumların, firmaların, şahısların bu karnavala sahip çıkması, sadece karnaval yaklaşırken değil, 365 gün herkese duyurmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Yazının devamını okumak için tıklayın