Prof. Mehmet Bayhan Sohbetleri-2 – Haluk Uygur

BAYHAN, SAMİ GÜNER’İ ANLATIYOR…
Yaşı elliyi geçmiş olan gençlerimiz çocukluk ve gençlik yıllarını düşünmeye başladıklarında, bankaların her yılbaşı hediye olarak verdikleri takvimleri hatırlayacaktır.
Ne kadar kıymetliydi bizler için bunlar… Kıymeti zamanı gösterir fonksiyonlarının yanında, üzerinde olan görsellerin güzelliğinden de geliyordu.
Bu görsellerde ya İbrahim Çallı’nın, ya Şeker Ahmet Paşa’nın veya Bedri Rahmi’nin ülkemizin güzelliklerini anlatan izlenimci resimleri olurdu. Ama en çok da Sami Güner’in Türkiye’nin her köşesinden güzellikler taşıyan, büyülü fotoğrafları…
Zamanı dolunca takvimleri atamaz, Sami Güner manzaralarını kesip, çerçeveleterek duvarlarımıza asardık. Belki Sami Güner ismini bilmezdik ama fotoğraflarını görür görmez tanırdık. Biz ülkemizi sevmeyi bir anlamda ondan öğrendik. Vatanımızı onun fotoğraflarıyla tanıdık, Türkiye’yi onun öncülüğünde gezmeye başladık.
İşte her ayın son çarşambası Altınoran ve Sille Sanat Sarayı’nın birlikte online olarak organize ettiği “Mehmet Bayhan Sohbetleri” isimli etkinliğin ikincisinde, değerli hocamız Prof. Mehmet Bayhan bizleri o günlere götürüp, fotoğraflarıyla Sami Güner’i anlatacak…
Bekleriz efendim…
28 Ekim 2020 Çarşamba günü ve her ayın son çarşambası…