Renklere ve çizgilere tutunmanın güzelliği – Kudret Sönmez

Sanata dahil bir benliğim var… Çizgilere dair düşüncelerim, renklere ait duygularım çokça dolaşır tepemle tırnağım arasında.

Hayatımın merkezine yerleştirdiğim zemini durmaksızın resimleyen bir üslupla vardım bugünlere… Yanı sıra, sadece benim bakıp görebildiğim bir evrenim var ve de evrensel tırmanışlarım. Ruhumun kılavuzuyla dolaşır dururum zaman zaman sonsuzlukta. Ve çıktığım bu yolculuklarda, bakışlarıma değen çoğu şeyi toplar biriktiririm zihin hazinemde.

Bazen çizen malzeme işlemez, yazan kalem gerekir ifadelerime. İşte o vakit, satırları ray ederim sanat katarıma… Bu doğrultuda ilerlerken, son zamanlarda kesilen nefeslere üzülür, iyi ki sizler varsınız deyip selam salarım hayatı solumaya devam edebilen her dosta.

***

Adana Ressamlar Derneği ve AÇS Sanat Galerisi dendiğinde, akla ilk gelen isimlerden birisidir Şerife Ballı… 1992’de başladığı sanat hayatının kayda değer kısmını bu dernek ve galerinin çatısı altında değerlendirmiştir. Yerel ve ulusal boyutta 8 kişisel resim sergisi açan ve pek çok karma etkinliğe katılarak renklendiren Ballı, sanatı yaygınlaştırma çabalarıyla kazandığı mutluluğu gönlünden hiç düşürmemiştir. Adana Ressamlar Derneği’nde yönetici ve yönetim kurulu üyesi olarak görevine devam etmekte olan ressamımız, son aylardaki gelişmelerin sanatına yansıyışı hakkında kısaca şu bilgileri vermekte:

“Resimlerimde genellikle, yaşamı anlamlı kılan insan figürlerinin doğaya olan karışımını işlerim. Malzeme olarak da yağlıboyadan yararlanırım. Yanı sıra, kalın dokulu resim tekniğimle tanınırım…  Bu bağlamda, bu yıl hayatımıza karışan pandeminin sebep olduğu içe kapanma döneminin çıkış kapısını resim üreterek buldum. Kalemim, boyalarım, fırçalarım ve tuvallerimle daha çok bütünleşme fırsatım oldu son aylarda. Ayrıca, okumak, düşünmek ve hayatı yeniden gözden geçirmek için gereken dinginliği de yakaladım. Geçmişte, insanların çekinmeksizin geldiği, iletişim kurduğu sergi açılışlarını ve etkinlileri özlediğimi de söylemeliyim. Dilerim, çok kısa zamanda o günlere yeniden döner, dostluğun, sevginin ve paylaşmanın sinerjisini yeniden oluştururuz.”

Adana Ressamlar Derneği’nin Salime Kaman Galerisi’ne taşınmasıyla başka bir boyut kazanan sanatsal oluşum, koşullar ne olursa olsun, dokusundaki virüs kaynaklı yaraları tedavi etmeyi başaracak gibi görünüyor.