Renklerini soyut eksende çoğaltıyor – Kudret Sönmez

Ana mevsimler, ara mevsimler falan derken… Durdurulması veya yavaşlatılması imkânsız hayatın yörüngesinde, bir ip cambazı maharetiyle ilerlemeye, ilerlerken de düşüp ömrümüzü kırmamaya gayret ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki, ne kadar aktifsek, ne kadar renkli, estetik ve dengeli davranışlar koyabiliyorsak ortalığın en görünen yerlerine, o derece gönül altında buluyoruz kendimizi.

Büyük Halk Ozanımız Aşık Veysel’in “İki kapılı hanında, giderken gündüz gece”… Eğer farkındaysak yapıcılığın hangi dalında ve de basamağında olduğumuzun, ikinci kapıya yaklaşmanın cesareti bir başka gelir sanırım. Ve vakit dolunca dışarıdan kapattığımızda o son kapıyı, her daim içeride bıraktıklarımızla anılacağımızı öğrenmişizdir zaten yaşarken.

***

Bugünkü yazımızın konuğu Mahmut Selekoğlu, yürüdüğü yolda sürekli kendini yenileyip geliştirmeyi başarmış örnek bir Çukurovalıdır… 1982 yılında Ortadoğu Üniversitesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun olduktan sonra, ülkemizin pek çok şirketinde üst düzey yönetici olarak hizmette bulunmuştur. Yanı sıra, 8 yıldır da önemli sanayi kuruluşlarına enerji yönetimi / enerji verimliliği danışmanlığı yapmaktadır. Mutlu bir evliliği olan Mahmut Selekoğlu’nun Püren, Naile Billur ve Tuna adlarında üç evladı vardır. Resim sanatı alanında değerli tablolara imza atan Selekoğlu, briç, tenis ve yürüyüşle de ilgilenir.

GERÇEKÇİLİKTEN SOYUTA DOĞRU

Ürettiği her tabloda boya katmanlarını ustaca ölçülendirmeyi başaran Ressam Mahmut Selekoğlu, sanata yaklaşımını şu sözlerle açıklıyor:

“Çocukluk çağlarımdan başlayan resim yapmaya olan ilgim, ilerleyen yıllarda artarak devam etmiştir… Resim sanatının yaşantımda önemli bir yer tutmaya başlamasıyla birlikte, estetik arz eden her şeyi resmetmeye değer buldum. Bu bağlamda, yakın zamana kadar realist tarzda resimler yapıyordum. Ancak, son dönemde akrilik boya kullanarak soyut resimler yapmaya başlayınca, benim için resim sanatı bir yaşam biçimine, beden ve ruhumu dinlendiren vazgeçilmez bir olguya dönüştü.“

SALGIN DÖNEMİ

“Covid 19 salgınının zorunlu izolasyon stresini resim yaparak kolaylıkla attığımı söyleyebilirim… Bu dönemi, çeşitli resim tarzlarını deneyimleyip, özellikle soyut resimler yaparak değerlendirdim. Realist tarzın beni kısıtladığını ve yaratıcılığımı ortaya koymada etkisinin sınırlı olduğunu, oysa soyut çalışmaların, kendimi ifade etme bağlamında oldukça özgürlük sunduğunu belirtmeliyim.”

Geçmişte 3 kişisel sergi açan ve pek çok karma etkinliğe katılan Mahmut Selekoğlu, Adana Ressamlar Derneği Üyesi olarak sanat çizgisinde ilerlemeye devam etmektedir.