Resimlerini notalarla imzalıyor – Kudret Sönmez

Bu hafta hastalanma hakkımı kullandım ve ömrümün birkaç 24 saatini yastığıma yaren olarak geçirdim… Fakat, yürek gözümü bir türlü bilgisayarımdan ayıramadım. Düşüncelerim, ruhumdaki ritmi yakalayınca da hemen klavyemin başına geçtim. Bu satırlar dökülürken bedenen epey yorgundum, kafam toparlanma yolu arıyordu. Bu nedenle, istemsiz de olsa hatalara düştüysem bağışlayın lütfen!

***

Fatma Akyüz Güher…  Uzun yıllar ebe-hemşire olarak ülkemizin sağlık sektöründe alın teri akıttıktan sonra emekli olmuş. Şimdiyse ressam, oyuncu, sunucu, müzisyen, blog yazarı, belgesel çekim ve içerik üreticisi olarak pek çok dalda Adana sanatına hizmet ediyor. Bu arada ulusal ve uluslararası etkinliklerden de uzak kalmayan ressamımız, son olarak “Uluslararası Kuzey Makedonya Türk Sanatçıları Resim Sergisi”ne “Anadolu’da Kadınlarımız” adlı tablosuyla katıldı ve konuya dair şu bilgileri verdi:

“Sergimizi, 8 – 11 Mayıs günleri arasında Kuzey Makedonya / Üsküp’te bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi Sergi Salonu’nda gerçekleştirdik. Türk Makedonya Dostluk Derneği’nin işbirliğiyle biçimlenen sergi, Makedonyalı sanatseverler tarafından ilgiyle izlendi. Uluslararası Balkan Üniversitesi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü GESAM’ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Osman Altıntaş’ın organizasyonuyla ve Nezih Demirtepe’nin koordinasyonuyla Türkiye’den 107 ressamın eserleri bir araya geldi… Uluslararası platformlarda da tablolarımla yer almaktan onur duyuyorum… Sanatı, insanlığın var olduğu sürece yaşatılması gereken bir yolculuk olarak nitelendiriyorum. Sanat, hayatın dinamizmini zarafetle, nezaketle besleyip zenginleştiren bir olgu gibidir… Aynı zamanda resimle müzik arasında pekişen bir dengeyle Adana’da  çalışmalarımı sürdürüyorum.”

 

Yardımlaşmanın renkli boyutu

Yaşanılan büyük ölçekli sarsıntıların ardından, Hataylı depremzedeler Adana Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yardım amaçlı bir etkinliğe katıldılar… Geçtiğimiz hafta üç gün süreyle Adanalı yardımseverleri bir araya getiren etkinlikte Mozaik Sanatçısı Ressam Yusuf Altunay, Zeynep – Naim Gülbol, Menel Hüzmeli, Ali Altun, Serpil Sultanoğlu, Nahya Güzelyurt gibi farklı alanlarda başarı gösteren isimler ürünleriyle yer aldı. Ressam Yusuf Altunay, etkinliğe dair duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Bu tür etkinlikler depremzede sanatçılar için bir moral kaynağı oluşturup kendimizi yalnız hissetmememizi sağlamaktadır… Bu oluşumda desteği olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etmek isterim. Ayrıca 3 Haziran’da, Mersin’de bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Böylesi girişimlerin yaralarımızın sarılmasına yardımcı olacağına inanıyorum.”

 

 

Tarsus sanata doymuyor

2021 yılında bir grup sanatseverle yola çıkılarak Tarsus’ta, ama sadece Tarsus yararına değil, ülke ve dünya için bir Uluslararası Çağdaş Sanatlar Müzesi kurmak isteyen Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı, o tarihten bugüne kadar birçok sanatsal çalışma yaptı. Yanı sıra, 15 Ekim – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında “1. Uluslararası Akdeniz Çağdaş Sanat Bienali / International Mediterranean Contemporary Art Biennial ” hazırlığı yapılmakta… Bu arada, müze koleksiyon eserlerine yenileri eklendi. 17 – 23 Mayıs günleri arasındaysa ilk kez “Konuk Sanatçı Atölyesi” düzenledi. Sanatçı, Sanat Eğitimcisi, Yazar İbrahim Çiftçioğlu’nun, vakıf evinde 15 parçadan oluşan büyük bir çalışma gerçekleştirdi. Her iki ayda bir önemli sanatçıları konuk edecek olan Çukurova Çağdaş Kültür ve Sanat Vakfı, girişimlerine büyük heyecanla devam etmekte ve gelecekte çok daha büyük etkinler planlamaktadır.

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan