Reşit Tok, Hayatın seyrine fotoğrafla katılıyor – Kudret Sönmez

Bence…
Geçmişten bugüne uzanan ışık çizgisinde gönlünce yürür, birikimleriyle çoğalır sanatçı… Yıllara bölünmüş dokuların duygusal bakıcısı olup, hoş bir görücü gibi derdest eder anları.

Kültürsüz hayatı yoktur hiç kimsenin… Dağdaki çoban, denizdeki balıkçı, bir şehre yeni gelmiş yabancı, sokaktaki mahalle sakini, caddedeki koca binaları projelendiren mimar… Üniversitedeki öğrenci, ona ders veren profesör veya bilmem kaçıncı kitabı yayımlanan ünlü yazar…
Cumhurbaşkanı ya da bir kral… Hepsi bir kültüre sahiptir; kendince, öğrendiğince, bildiğince, ürettiğince, yaşadığınca ve dışa vurduğunca.

Dünya eskidikçe bu kültür sahiplerinin tarihi izleri memleket memleket çoğalır… Sanatçı yakalar, dünü bugüne, bugünü de yarınlara estetik bir biçimde aktarır.

Tarsus’ta doğup büyümüş Reşit Tok… Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde eğitim alıp 1982 yılında mezun olmuş. Üç yıl sonra da bir eczane açıp mesleki bilgilerini Tarsusluların sağlık hizmetine sunmuş.

FOTOĞRAFA DAİR ADIMLAR
Fotoğraf çekmeye, çocukluk çağlarında başlamış Reşit Tok… O dönmede, Hürriyet gazetesinin başlattığı bir kampanyadaki kuponları biriktirerek edinmiş ilk fotoğraf makinesini. Sonrasında neler mi olmuş? İsterseniz, o süreci ve sonrasını fotoğrafçımızın yorumuyla paylaşalım:


“Geleceğe olan umudumla fotoğrafa olan ilgimi birleştirerek, o zamanki makinemle ‘Foto Umut’ adını kullanmaya başladım. Önceleri arkadaşlarımın fotoğraflarını çektim. Ardından, teknolojik gelişmelere uyum sağlayarak başka makineler kullanma şansına eriştim. Filmli makinelerle kılı kırk yararak fotoğraf çekerken, bugün dijital makinelerle çok daha rahat bir şekilde fotoğraf çekebilmenin konforuna sahip
oldum… Fotoğraf, geçmişten geleceğe düşülen gizemli bir not gibidir. Eski bir fotoğrafı elinize alıp araştırmaya başladığınızda, fotoğraftaki kişilerin öykülerine, yaşamlarına, belki de bilinmeyen yanlarına ulaşırsınız. O hayatlar ki; siyah beyaz görünür, fakat içinde bin bir renk barındırır.”


ETKİNLİKLER VE SOSYAL SORUMLULUKLAR
Kurucu üyesi olduğu Tarsus Fotoğraf Derneği’nde yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Reşit Tok, yerel ve ulusal düzeyde birçok etkinliğe katılmış… Karma ve kişisel sergiler düzenleyip fotoğraf gösterilerinde ürünlerini sunmuş. Yanı sıra, bazı yarışmaların jüri üyeleri arasında yer almış. Belgesel çalışmaların fotoğrafçılık alanında çok farklı bir yeri ve sorumluluğu olduğuna inanan Reşit Tok, bu bağlamda
ürünler verirken özenle çalışmış.

Hepimizin bir çırası var hayatın içinde… Ucuna bir alev ekleyip uzattığımızda görünmezliğe, ışığın tadına yanmadan varıyoruz aydınlıklarda.