Rock’n’Roll özgürlüktür

AVŞAR AÇIKGÖZ

Bilenler bilmeyenlere anlatır, Türkiye’de ilk Rock’n’Roll’u Erkut Taçkın söylemiştir. Sadece söylemek ile kalmayıp Rock’n’Roll gibi yaşadığı hayatı hakkında kendisi ile konuştuk. • Her şey Deniz Lisesi Orkestrası’na katılmanız ile başlıyor. Sene 1956 ve 16 yaşında sahnede Rock’n’Roll söylüyorsunuz. O dönem Rock’n’Roll’un da kimliğini bulduğu ve dünyaya hakim olduğu yıllardı diyebilir miyiz? Evet, Elvis […]

Bilenler bilmeyenlere anlatır, Türkiye’de ilk Rock’n’Roll’u Erkut Taçkın söylemiştir. Sadece söylemek ile kalmayıp Rock’n’Roll gibi yaşadığı hayatı hakkında kendisi ile konuştuk.

• Her şey Deniz Lisesi Orkestrası’na katılmanız ile başlıyor. Sene 1956 ve 16 yaşında sahnede Rock’n’Roll söylüyorsunuz. O dönem Rock’n’Roll’un da kimliğini bulduğu ve dünyaya hakim olduğu yıllardı diyebilir miyiz?

Evet, Elvis Presley, Bill Haley ve Chuck Berry’nin zirvede olduğu dönemler. Chuck Berry için Rock’n’Roll’un Mozartı denilirdi.

• Albümleri nasıl temin ediyordunuz? O Günlerde şarkı sözlerini, akorları bulmak o kadar kolay olmasa gerek.

Babam Denizaltı Subayı idi. O dönem denizaltılarımız çeşitli görevler nedeniyle Amerika’ya gönderilirdi. Denizaltı subaylarından albümleri almalarını rica eder, elimiz geçince dinler sözlerini çıkarırdık. Takıldığımız yerlerde Amerikalı subaylardan yardım alırdık.

Yazının devamını okumak için tıklayın