Salime Kaman, OrjinalistArt’daki Together Sergisini Yazdı

ADANA ORJİNALİST GALERİDE RESİM SERGİSİ
https://www.instagram.com/orijinalistartgallery/

Adana’da 15 Aralık 2023 Cuma günü Orjinalist Art Galeri’de Resim Sergisi açılışındaydım. 41 Sanatçı eserleri galeride yerlerini almışlar. Hepsi ayrı ayrı bir statüye sahip resimlere ev sahipliği yapan Orjinalist Galeri’de, izleyiciler sergiyi 05 Ocak 2024 tarihine kadar ziyaret edebilirler.

Sergide eserlerini eleştirel bir bakışla tuval üzerinde yorumlayan sanatçıların her birinin yönelttiği eleştirel tavırlarını okumaya çalıştım.

Sanatçıların her biri farklı farklı kendi bireysel üsluplarıyla, düşünce/sanat akımları etkisiyle yansıttıkları eserleri görülmeye değer.

Bazı sanatçıların bireysel üslup çabalarıyla birlikte, toplumsal statüler arasındaki
farklılıkları yansıtmaları göz alıcı niteliktedir. Çok beğendim.

Resimlerde ki renk ve biçimlerin bir izleyici olarak üzerimde uyandırdığı ‘ruhsal titreşimler’ ve insancıl içerikli eserleri için, sanatçılarımızı ayrı ayrı kutluyorum. Barış, güven, açıklık ve sadeliği dile getiren bazı sanatçılarımız sanat eserleriyle oluşturdukları evrensel hümanist dillerini çok güzel kullanmışlar. Kutlarım. 2024 yılına girerken bu dil/dilleri kullanmak, kullanabilmek ve bunu izleyiciye geçirmek önemlidir.

Adanalı sanat severlerin mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. 41 sanatçının yaratıcı güçlerini birinin ötekinin alanını küçümsemeden iş birliği içinde birleştirmeleri mutluluk vericidir ve bu güzel tinsel ortamın yaratılmasına her zaman katkıda bulunarak yeni sergilerde bir arada olmaları dileğiyle 41 sanatçımıza ayrı ayrı, 41 kere maşallah diyorum.

Salime Kaman
Ressam- Sanat Yazarı
Adana-18 Aralık 2023