Sanat, pandemi ve benzerlerini tanımaz

Erkan Oğur

Usta sanatçı Erkan Oğur, Bodrum Gümüşlük’te‘Erkan Oğur Müzik Okulu’nu açıyor. Müzik eğitiminin kendisi açısından sağlıklı toplum yetiştirebilmenin bir aracı olduğunu düşünen Oğur, sanatın pandemi ve benzerlerini tanımayacağını söylüyor.

1976 yılında henüz 22 yaşındayken perdesiz gitarı icat eden ve dünya müzik tarihine geçen usta müzisyen Erkan Oğur, birikimini genç nesillere aktarmak üzere bir müzik okulu hazırlığında. Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük mahallesinde açılacak ‘Erkan Oğur Müzik Okulu’nun en yakın zamanda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bölgedeki bir okulun restore edilmesiyle açılacak dört sınıflık okulda Oğur’un makamsal müzikle evrensel armoninin harmanlandığı özgün müzikal yaklaşımı ile doğaçlama tekniklerine dair dersler verilecek. Okulun programında kopuz ve bağlama gibi Türk Müziği sazlarının yanı sıra keman, klasik gitar gibi enstrümanlara dair atölye çalışmaları ve masterclasslar var. Okulun öğrencisi olmak için ise herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor.

Müzik eğitiminin ömürden uzun sürdüğünü belirten müzisyen, okul açma fikrinin nasıl geliştiğini şöyle anlatıyor: “Genel olarak eğitimde doğru zamanlama esastır. Son on yıldır eğitim konusundaki düşüncelerimi insanlarla çeşitli şekil ve evrelerde paylaşmaya başladım. Bunun neticesi bende okul kurma düşüncesini oluşturdu.”
Oğur ile ‘Erkan Oğur Müzik Okulu’nu konuştuk.

sanat-pandemi-ve-benzerlerini-tanimaz-770029-1.

Türkiye için büyük bir adım oldu Erkan Oğur Müzik Okulu. Aklınızda ne zamandır vardı bu fikir? Bu kararı vermeniz nasıl oldu?

Müzik eğitimi önem verdiğim bir konudur. Ömürden uzun sürer. Genel olarak eğitimde doğru zamanlama esastır. Son on yıldır eğitim konusundaki düşüncelerimi insanlarla çeşitli şekil ve evrelerde paylaşmaya başladım. Bunun neticesi bende okul kurma düşüncesini oluşturdu.

Okul projesi duyurulduğunda insanların büyük kısmı çok sevindi. Sevinçle beraber şaşırtıcı bir de sürpriz oldu. Bu sevinci ve şaşkınlığı neyle ilişkilendirirsiniz? Yarım yüzyıldır halk ile bütünleşme çabasının karşılığı olabilir mi? Erkan Oğur Müzik Okulu neyin eksikliğini gidermek için yola çıktı?

İnsanımızın özellikle gençlerimizin yetenek ve zekâlarına çok güveniyorum. Birlikte çalışma disiplini oluşturmak hedefim, onların geleceği için bilgilerimizi paylaşacağız.

Yazının devamını okumak için tıklayın