Sanata sarılan dallara dair… – Kudret Sönmez

Yine yeni bir haziran, epey sıcakça buharlanmış havasını saldı soluklarımıza… Yaz mevsimleri kimin için ne kadar yaşanılasıdır, bilemem. Fakat, ilk gençlik yıllarımdan beridir pek haz vermez oldu bu mevsimsel döngü bana. Abartılı sıcak, sinek vızıltıları, akciğerlerime tükrük gibi sızan nem ve terli bir dışavurumun tenimi ıslattığı uzun boylu tenha günler… Üstelik sanatsal seslerin epey cılızlaştığı bir coğrafya… Neyse ki bu gidişat sadece Eylül’e kadar zorlar beni! Sonra, yine ılık ılık gelen ve serinliğe giden keyifli bir seyrüsefer başlar hayatımda.

***

Kısa bir süre öncesine kadar Adana Ressamlar Derneği (ARD), AÇS Sanat Galerisi ve şimdiki adıyla Kaman Sanat Galerisi dendiğinde aklımıza düşen ilk isimlerden biri oldu Şerife Ballı… 1991’de kurulan ARD’nin yaşaması için geçtiğimiz Nisan ayı sonuna kadar fedakârca soluk veren, emek teri akıtan Ballı birçok başkan ve yönetim kurulu üyesiyle çalıştıktan 31 yıl sonra galeri sorumluluğunu kendi inisiyatifiyle bıraktı.

PLAKET VERİLDİ

30 Mayıs Pazartesi günü saat 18.00 civarında ARD Kaman Sanat Galerisi’nde bir araya gelen sanat dostları, Ressam Şerife Ballı’yı mutlu edecek bir sunuma tanıklık ettiler… Adana Ressamlar Derneği Kurucu Üyesi Ganime Karabucak ve Dönem Başkanı Hüseyin Yılmaz, 30 yılı aşan süreyle karşılık beklemeden gösterdiği çabalarından dolayı Ballı’ya bir plaket verip sanat hayatının yeni baharında başarı dilediler.

Törene katılamadığım için kutlamamı telefon aracılığıyla yaptığım Ressam Şerife Ballı, duygularını şu sözlerle yansıttı:

“Şu an, ‘Dile kolay!’ demenin bile yetersiz kalacağı bir duygu seline kapıldım… ARD çatısı altında bağ kurduğumuz her sanatseverle, gönüllü olarak yıllarımı paylaştım. Dolayısıyla, etkinliklerimizde nice mutluluklara, sevinçlere, heyecanlara ve biraz da hüzünlere ortak oldum. Şimdi, galerinin yöneticiliğini bırakmanın burukluğunu hissetmekteyim… Ayrılma kararı almamın sebebi,  özel atölyemdeki resim çalışmalarıma ağırlık verebilecek zamanı oluşturabilmektir… Dilerim, önümüzdeki sezonda açacağım ve dokularla hacimlendirdiğim rengârenk tablolarımı paylaşacağım kişisel sergimde sanat dostlarımızla buluşur, bol bol hasret gideririz.”

Adana Ressamlar Derneği – Kaman Sanat Galerisi, Ressam Salime Kaman’ın çok açılı destekleri ve Başkan Hüseyin Yılmaz’ın soyadı gibi yılmadan gösterdiği gayretlerle sanat hayatımızda dimdik durmaya devam ediyor… Ve Şerife Ballı da, bu duruştaki konumunu ARD Yönetim Kurulu Üyesi sıfatıyla sınırlandırıp fırçasına, boyasına, tuvaline uzanıyor.