Sanatın interaktif sahneleri – Kudret Sönmez

Dünyadaki son gelişmeleri baz alıp da bakınca hayata… Ayak bağlarındaki çözülme sürecinin yaklaşmakta olduğunu görüyorum özgürlüğümüzün… Böyle devam ederse, umut yollarımızda sabırla tutup beklettiğimiz nefeslerimiz ses olup “tabana kuvvet” diyecek gibi yarınlarımızın sağlıklı seyrüseferine. Belki de tez elden kavuşup sarılacağız, eskiden normal bildiğimiz ve çoktandır arzuladığımız yoğun titreşimlere. 

Yakında, sanırım çok yakında… Güneşin her rengini doya doya süreceğiz yüreğimize, yüzümüze, gözümüze ve içimizle dışımızın çoğu yerine. Yeniden göklere çıkıp var olabileceğiz, ömür tablomuzun en özgür, en mavi, en sevgi’li derinliklerinde.

***

Gülşen Doğan

Çukurova’nın sanatsal renkleri arasında yer alan Ressam Gülşen Doğan, Adana şube başkanlığını üstlendiği GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) çatısı altındaki etkinliklere katkı sağlamaya devam ediyor… Bu bağlamda, 55 ressamın 97 tablosunu sanat dostlarıyla buluşturan interaktif (etkileşimli) bir karma sergi düzenlendi. 1 Ocak 2021 tarihinde başlayan etkinlik “Hoş Gel Yeni Yıl” başlığı altında sunuldu. Doğan, konu hakkındaki genel bilgileri şu sözlerle paylaştı:

“2020 yılı hiç hoş geçmedi. Bu nedenden dolayı interaktif serginin adını ‘Hoş Gel Yeni Yıl’ olarak adlandırılarak sanatseverlerin beğenisine sunduk… GESAM Adana Şube Başkanlığı tarafından üçüncüsü düzenlenen interaktif serginin, sanatçılar ve izleyiciler tarafından yoğun ilgi görmesi bizleri mutlu etmiştir.

Hiçbir şey eskisi olmayacak diyenler var. Biz de, her gelişmeyi dikkate alarak, yeni normal yaşam ihtimaline göre hareket ediyoruz. Online (çevrimiçi) etkinliklerimizle daha çok sanatçı ve sanatsevere ulaşıyoruz. Katılımlar daha yüksek oluyor ve daha çok insan sergimizi izliyor.”

DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN

“Bir kez daha gördük ki, yüzyıllardan bu yana insanların hayatında sanat hep var olmuştur ve ruhumuza tatlı bir dokunuşla bizleri var etmiştir. Sanatsız bir yaşam düşünülememektedir… Zorlukları ve sıkıntıları geride bırakmak temennisiyle daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya için el ele verelim. Mutlu yetişkinler, çocuklar, hayvanlar, yemyeşil ormanlar, eğitimli insanlar ve sahnede sanatçıların olduğu bir dünya istiyoruz. Ve 2021 yılının tüm dünyaya sağlık, mutluluk, başarı ve barış getirmesini diliyoruz.”

Sadece Çukurova’dan değil, ülkemizin pek çok köşesinden gönderilen tablolarla varsıllaşan “Hoş Gel Yeni Yıl” adlı interaktif sergide şu isimler yer alıyor:

Prof. Dr. Osman Altıntaş, Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Yağcı, Sema Erdoğan, Umut Yağcı, Nazime Duman Aslan, Bilge Öztoplu, Nermin Bakmaz, Yetkin Yağcı, Saliha Yeşilköy, Semra Aysen, Ferah Eker, Fatma Nazan Özsaka, Ayşe Sezen, Hasan Çakır, Meryem Kızılyer Pırlak, Şirin Kılıç, Döndü Işıl Doğan, Tevfik Gökdemir, Yurdagül Sidal, Tezcan Ballı Çardak, Meftune  Çekem, Hasan Erdoğan, L. Berrak Ertunçay, Fahri Demir, Mehmet Rıza Ünlü, Başak Yiğenoğlu, Sibel Çakar, Mehmet Nuri Börüban, Gönül Özman, F. Hümeyra Keskin, Fatma Akyüz Güher, Nesrin Trak, Eda Şengül, G. Nevin Narin, Sezgi Talân Koç, Dr. Öğr. Gör. Melike Bakar Fındıkçı, Nevin Arıkoğlu, Zeliha Seval Özpek, Şahnaz Yılmaz, Gülderen Kaplan, Emine Kasap Karakoç, Doç. Dr. Meltem Katırancı, Can Akın, Menekşe Sümer, Mustafa Ali Kasap, Öğr. Gör. Lerzan Saya, Hıdır Yağcı, Hüsniye Ceylan, Emine Özdemir, Kahraman Ecevit Üresin, H. Nur Yırtıcı, Ecaterina Nicolau, Nezih Demirtepe ve Gülşen Doğan.