Seçemiyorum hangisini öveyim – Sinem Vural

Sinem Vural

Geçtiğimiz hafta PSM Caz Festivali’nin bu yılki programı açıklandı.

30 Nisan-5 Temmuz tarihleri arasına yayılan, Türkiye’nin en geniş çatılı caz festivallerinden biri olan ve 4. yılını kutlayan PSM Caz Festivali bünyesinde blues’dan elektroniğe, etnik müzikten funk’a, klasikten rock’a ne ararsanız var. Basın toplantısında 80’den fazla ismin festivalde yer alacağını Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, gururlu bir ses tonuyla açıkladı.

Sahne alacak isimler arasında en dikkat çekenler Pet Shop Boys, Yellowjackets, Woodkid, Black Pumas, EOB (ya da bilinen ismiyle Radiohead’ten tanıdığınız Ed O’Brien), Angel Olsen, Hiromi, Billy Cobham…
Yalnızca bu çeşitlilik değil, festival sırasındaki uygulamalar da heyecan yaratan bir diğer unsur. Festivalde kadın ve erkek sanatçı sayılarının eşitlenmesi, engelli ve ihtiyaç sahibi bireylerin rahatlıkla takip edebilmesi hazırlanan uygulamalar bütünlüklü bir proje ortaya koydu. Ayrıca Abbas, “İki büyük isim daha açıklayacağız” diyerek daha da heyecanlandırdı.

YOK YOK
82 yaşındaki caz piyanisti Steve Kuhn’un konseriyle ‘start’ verecek olan festivalde “yok yok” desek, yanlış olmaz. Bir kere cazsever bir kitleyi mutlu etmenin yanı sıra, Temples, Suede, Wishbone Ash ile Jethro Tull hatta Peter Hook& The Light gibi efsane isimler programda yer alıyor. Bitmiyor; Grammy adaylıkları olan sanatçılar havalarda uçuşuyor.
Kuşkusuz Angel Olsen ve EOB genç neslin en çok heyecanlandığı isimlerden. Olsen, geçtiğimiz yıl albümüyle büyük sükse yapmıştı. Ed O’Brien ise Murat Abbas’ın da tanıtım toplantısında söylediği gibi “Şimdilik Radiohead’ten bir kişiyi getirebildik. Umarız parça parça hepsi gelir” sözlerinin karşılığı olarak umut veriyor.

Favorilerim arasında Tinariwen, Suede, Temples, Angel Olsen, EOB, Lisa Ekdahl, Metronomy, Rufus Winwright, Chromatics, Nerve gibi isimler öne çıkarken yerli projelerin zenginliği de merak unsuru oldu. Henüz açıklanırken “buna da giderim, buna da gidelim, buna kesin gidelim” dedirten listede Ozan Musluoğlu ‘35’, Jazz Sisters, Ferit Odman Quintet, Bilal Kahraman Trio, Yavuz Akyazıcı Project, Korhan Futacı, Çağrı Sertel ‘multiverse’, Hakan Başar Trio, Alp Ersönmez – Cereyanlı, Kalben performs The Beatles: Atan Kalpler Kulübü, maNga ve Tuluğ Tırpan’ın projesi Antroposenfoni de var. Daha sığdıramadığım isimler, merak ettiğim sahne performansları, açıklanacak iki ismin sabırsızlığı var.

İnanın seçemiyorum hangi konseri öveceğimi… Sizi bilmem ama ben bu etkinlik kapsamında en az bir konsere gitmeyecek kimseyi tanımıyorum.

Yazının devamını okumak için tıklayın