Seyhan Belediyesi Prf.Dr. İlter Uzel Diş Hekimliği ve Tıp Müzesi Koleksiyon ve Arşiv Müzeleri dalında ödüle layık bulundu

Türkiyenin en büyük yerel örgütlenmelerinden olan Tarihi Kentler Birliğinin her yıl düzenlediği “MÜZE ÖZENDİRME YARIŞMASI” nın 2021 yılı yarışması sonuçlandı.

Seyhan Belediyesi Prf.Dr. İlter Uzel Diş Hekimliği ve Tıp Müzesi Koleksiyon ve Arşiv Müzeleri dalında ödüle layık bulundu.Başta Belediye başkanımız Akif Kemal Akay olmak üzere bu süreç de emeği olan herkesi kutluyoruz.

Seyhan İlçesi Ulucamii mahallesi Ali MÜnif Yeğenağa caddesi üzerinde bulunan tescilli kültür varlığı yapı Seyhan Belediyesi tarafından kamulaştırılmış ve 2018 yılında da Prf.Dr.İlter Uzel ile Seyhan Belediyesi arasında yapılan protokol ile binanın Prf.Dr.İlter Uzeli’n 50 yıllık birikimi olan tıp ve diş hekimliği aletleri,diş hekimliğine ait orijinal ve taş baskı kitaplar,gravür ve resimleri de kapsayan envanterinin sergilendiği şekilde restorasyonu yapılmıştır.

Aegae’lı(yumurtalık) olan Aziz Cosmas ve Damianus ise ikizdir ve MS 3.yüzyılda yaşamıştır. doktor ve cerrahların azizleri olarak anılmışlardır.Dünyadaki ilk transplantasyonu yapan kişiler

     Tıp ve Diş Hekimliği Müzesin de  antik çağlardan beri tıp alanında önemli bir konumda bulunan ve toprakları üzerinde ünlü tıp kitabı  Materia Medicanın yazarı  hekim Anavarzalı Dioscorides,Yumurtalık Asklepion tıp okulu ve bu okulun öğrencileri olan ve tarih deki ilk organ naklini yapan  Kosmo ve Damian kardeşler ile ünlü Lokman Hekim yer almakta olup bütün bunlar  Adana sağlık turizmine de katkı sağlayacaktır.

Atatürkün orjinal üst damak kalıbı

     Müzede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait üst çene diş kalıbı ,150 yıllık dişçi koltuğu vb. nadide eserler bulunmaktadır. 

     Türkiye de kendi alanında bir ilk olan müze Adananın da sağlık alanındaki ilk özel müzesidir.

10.Kasım 2020 tarihinde açılışı yapılan Tıp ve Dişçilik Müzesi açılışına; Adana Valisi Süleyman Elban, CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut ve Müzeyyen Şevkin, CHP 26. Dönem Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel,  Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, TMMOB İKK Sekreteri Erol Salman, Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, CHP il ve ilçe Başkan veya yöneticileri ile ilgililer katıldı.

150 yıllık dişçi koltuğu
Enver Paşa’nın altın dolgulu dişi ile Almanya’da yapılmış kartpostal ve katrviziti
dioscorides heykeli