Şimdi destek zamanı – Sinem Vural

Sinem Vural

Müzik endüstrisi adına hızlı atılması gereken destek adımları, biraz yavaş atıldı…

Müzik endüstrisi adına hızlı atılması gereken destek adımları, biraz yavaş atıldı…
Ama olsun, gelişme gelişmedir.
Önce POPSAV’dan haber geldi. POPSAV, salgından etkilenen sahne üstü ve arkası ekiplerine (rodi, ışık tasarımı, tonmayster, dansçı gibi düzenli maaşı ve sosyal güvencesi olmayan) destek olmak amacıyla online konser serisi düzenledi.
Bayram boyunca gerçekleşen yayınlar, NetD aracılığıyla izleyiciyle buluştu. Ünlü isimler evden çektikleri videolarla harekete destek oldu. Toplam 72 sanatçı ve 15 sürpriz konuğun yer aldığı yayınlarda sponsorluklardan gelir elde edildi. Toplanan gelir yine POPSAV aracılığıyla ihtiyaç sahibi müzisyenlere ve müzik emekçilerine aktarılacak.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) da gösteri sponsorlarından biri olan Stoneline’le ortak çalışma yaparak “müzisyen destek fonu” projesini hayata geçirdi.
Herhangi bir kamu kurumunda veya özel orkestrada kadrolu olarak çalışmayan profesyonel müzisyenlere, dijital platformlarda performans imkânı verecek çalışma böylece destek sağlamayı amaçlıyor.
İstanbul Müzik Festivali tarafından hayata geçirilen “Müzisyen Destek Fonu” başvuruları muzik.iksv.org adresinden yapılacak. Böylece orkestra müzisyenlerine bir nebze de olsa maddi nefes alma imkânı sağlanacak.

Yazının devamını okumak için tıklayın