‘Süreyya’ Diyabakırlı Bir Adana Beyefendisi – Kemal Erdoğan

 

 

 

 

Dedelerimize babalarımıza bizlere ve çocuklarımıza dört kuşağa hizmet etti
Sanki Adana şehri bir kocaman otel ve lokanta ve O da
şehrin ‘’Maitred’Hotel idi.
Şehrin her köşesinde dolaşıp yiyecek ve içecekleri servis etti
masalar ve salonlar arasında dolaştı durdu.
Yaptığı konserler getirdiği sanatçılar
Düğünler toplantılar. İzi sürülmesi gereken bir yaşam .
Roman belgesel film Hepsine konu olabilecek bir hayat .
Şehrin baş şefi Süreyya
Yıllar once 90’lı yıllar Hacı Ömer Sanabcı Kültür sitesi derneğinin etkinliği olan Sürmeli otelindeki bir caz konserinde birinci setin arasında Rahmetli davulcu Erol Pekcan ile Süreyya ile koyu sohbetlerinin arasında bulunmuştum.
Erol Pekcan 60 lar da bizi Adana ya ilk getiren Süreyyadır demişti.
Ajda Pekkan ve dönemin tüm ünlü sanatçılarını hep Süreyya getirmiş Adana ya
Yıllarca Adana da yaşamasına rağmen diksiyonunda bir Adana aksanı yoktu.
Düzgün İstanbul türkçesi konuşurdu Onu ilk tanıyan ya da tanımadan akordsuz bir giriş yapana .O düzgün türkçesi ile cevap verir karşısındakini kendi sesine yaklaştırıdı.
Süreyya için birşeyler yazmasını Mehmet Yağlıcı abimizden rica ettik yıllarca otelinde kalan Süreyyanın yaşam öyküsünü ondan iyi bilen yoktur.

Kemal Erdoğan

Kendisi ile çokça vakit geçirmiş Adana’nın tanınmış simalarından Mehmet Yağlıcı onu şöyle anlatıyor.

Gerçekten adana sevdalısı ve kendi dalında Adana’ya ilkleri getiren nadir renkli kişilerden birisiydi. Çok küçük yaşta yetim kaldığı için İstanbul’a kaçmış ve orada zamanın en ünlü restoranlarında komilik ile başlamış. Daha sonra Adana’nın ilk gece kulübü 99 Kulübü kurmuş ve o tarihlerde Adana’nın seçkin ailelerine ve çocuklarına hatta torunlarına hizmet etmiştir.Bence dünya mutfağı özellikle Fransız mutfağında oldukça bilgili idi. Biz ikinci kuşak kendisinden çok şey öğrenmişizdir. chateaubriand ın tek kişilik sipariş edilemeyeceği gibi. En büyük özelliği Ajda Pekkan gibi bir starı ilk o konser gecesinde Kristal Palas otel roofunda sahneye çıkarması sayılır. Ama hepsinden önemlisi müessessinde çıkan nahoş hadiseleri korkarak bastırmasıdır. Nelere şahit olmuştur. Rahmetli Abidin Ramazanoğlu kendisi ile çok dalga geçmiştir. Çok paralar kazanmış ama hepsini kumarhanelerde kaybetmiştir.

Mehmet Yağlıcı.