Suyun Gözüne / Kemal Erdoğan ‘Paydaş ilişkilerine bakarken’ 2

İlk 11 kim sorusunun peşinde koşarken manzaralar

Yıllar içinde soruların sorunların peşinden koşarken geldiğim bir durak.

Bu ilk 11 meselesi. Birbirine yakın taraf olarak oturanlara ‘’paydaşlık kavramını anlatırken bu konunun paydaşları kim en önemli paydaşlar kim diye sormaya başlıyorsunuz. Sorunun da çözümün de bu ilk 11’in iyi izlenip yapılanların iyi anlatılmasında olduğunu anlıyorsunuz.

‘’Arama çalışma konferanslarının üstadı Tınaz Titiz arama çalışmalarının adını ‘’Soru konferansı’’ olarak değiştirdi.

Bir hal çaresi arayanların önce doğru soruları bulması gerekiyor. Doğru soruları sormadan cevapları bulmadan çözülmüyor sorunlar.

Dergiciliğin üstadlarından Ercan Arıklı işe aldığı genç gazetecileri röportaja gönderirken aklına gelen ne varsa bodoslama sor dermiş.

Sorular iyi cevaplar doğru ise işin kalitesi yükseliyor. Röportaj ve yazının üstadı Yaşar Kemal ise röportajı destana çevirmesi ile erişilmez bir uç beyi.

İlk 11 kim sorusunu APlus dergisinin aralık 2015 sayısında ilk önce Adana’nın tanıtımı için İlhami Günsel’e sordum.

Henüz ilk 11 yok ama ilklerden dört var ki bu da önemli.

İkinci soruyu bu şehrin sanat kültür hayatındaki ilk 11 kim diye bu konularda 20 yıldır emek veren Dr Haluk Uygur ‘a sordum. Cevaplarını A plus dergisinin sayfaların da bulacaksınız.

Kültür Sanat hayatındaki ilk 11 kordinasyonun da durum tanıtıma göre daha geri durumda. Tanıtım konusunda önemli 4 paydaş bir araya gelmişken bu cenah da her paydaş bağımsız devlet. Paydaşlık ve koordinasyon cephesinden durum vahim. Bu konuda kurumsal işbirliğindeki zayıflık kadar kadar önemli ikinci sorun iletişim. Şehirde olan kültür sanat hayatını okuyucuya iletmede yerel ve ulusal gazeteler, internet gazeteleri yeterli değil. Bunda etkinlik sahiplerinin de payı var. Belediyelerin kültür sanat etkinlikleri iyi kötü yanlış eleştirecek çok şey var. Onu ayrı bir yazıda ele almak lazım. Çünkü belediye çok önemli ve etkili bir paydaş.

Bu nedenle şehrin kültür ve sanat hayatının önemli paydaşlarına bu soruyu tekrar tekrar sormaya devam edeceğim. Her sayıda farklı bir konu ve sektör uzmanına sormaya çalışacağım.

Aplus dergisinin önümüzdeki nisan sayısın da ilk 11 sorusunu tarım konusunda önemli bir paydaşa sormayı planlıyorum. Adana Çiftçi Birliği Başkanı Behçet Homurlu ile sözleştik. Tarım konusu üzerinde yıllardır çalıştığım konu.

Bu şehir de tarımın ilk 11’ni bir araya getirmek için bir çok başarısız ve az sayıda başarılı etkinliğe katkı koymuş biri olarak ben de merak ediyorum bu röportajın akibetini.