Tarihi 75. Yıl Sanat Galerisi yıkıldı

Türkiye genelinde bilinen ve sanatçılar tarafından tercih edilen önemli sanat galerilerinden biri olan Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi binası yıkıldı.

MEHMET ULUĞTÜRKAN
Biz nasıl bir şehir olduk?
Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Adana’nın adı ’75’inci Yıl’ olan tek sanat galerisi aniden, yarım saatte yıkıldı.
Velevki depremden ağır hasar gördü.
Velevki hasarı restore edilemeyecek kadar ağır.
Velevki yenisi, daha moderni yapılacak.
Konu bu şehrin sanatçıları, sanatseverleriyle paylaşılmaz mıydı?
Önerileri alınamaz mıydı?
Önce alternatifleri sunulamaz mıydı?
Resimde, müzikte, heykelde, fotoğrafta, edebiyatta dünyaca ünlü sanatçılar çıkarmış Adana’nın bugün itibariyle kamuya ait bir tek sanat galeri yok!
Buna mı üzüleyim, bir gecede, bir anlık alınan ‘ben yapıyorum oluyor’ kararlarının temayül haline gelmiş olmasına mı bilmiyorum.
Adana nasıl bir şehir oldu?

 

BAYRAM BULUT ADANA (İLKHABER) – Türkiye genelinde bilinen ve sanatçılar tarafından tercih edilen önemli sanat galerilerinden biri olan Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi binası yıkıldı.

6 Şubat’ta yaşanan Kahraman Maraş Merkezli Depremlerde hasar alan Tarihi 75. Yıl Sanat Galerisi son olarak meydana gelen 5.5’lik Adana depreminin de etkisiyle tehlike arz etmeye başladı. Bunu gören ve yıkım kararı alan Adana Büyükşehir Belediyesi Tarihi 75. Yıl Sanat Galerisi’nin yıkım işlemine başladı.

Depremlerde hasar gördüğü gerekçesiyle Tarihi 75. Yıl Sanat Galerisi 2 iş makinesiyle 7 Şubat Pazartesi günü yıkımına başlandı. Yıkım çalışmaları tamamlandı ve moloz kaldırma işlemlerine geçildi. Yıkım kararının İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görevli bir öğretim üyesinin hazırladığı raporun Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne iletilmesinin ardından alındığı ve bu kararla yıkımın gerçekleştiği ifade edildi.

https://www.ilkhaber-gazetesi.com/adananin-tarihi-75-yil-sanat-galerisi-yikildi