Taşar Erkol ÇDSO 15 Aralık Konser Yorumu

Konser Tarihi : 15 Aralık 2023

Konser Saati              : 20:00

Konser Salonu           : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU

 

KONSER PROGRAMI

 

  1. S. RACHMANİNOV PİYANO KONÇERTOSU NO: 3 Re Minör        Op.30
  2. J. BRAHMS SENFONİ        NO: 4       Mi Minör        Op.9                          

 

ŞEF                 : Antonio PİROLLİ

SOLİST          : Emre YAVUZ

 

Bu haftaki konser oldukça güzeldi. Şef Antonio Pirolli yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası unutulmayacak bir konserle Adanalı dinleyicileri müziğe doyurdu.

Konserin 1. Bölümünde Şef Antonio Pirolli yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası solist piyano sanatçısı Emre Yavuz’ a eşlik etti.

Piyanistlik macerasına ilk adımını 5 yaşında Fazıl Say ile karşılaşarak, bu karşılaşmanın sonucunda müzik eğitimine 1998 yılında 660 sayılı “Harika Çocuklar Yasası” kapsamında Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Kamuran Gündemir’le başlayan 1990 doğumlu genç piyano sanatçısı Emre Yavuz, Sergei Rachmaninov’un “Op.30 Re Minör 3 numaralı Piyano Konçertosu” nu seslendirdi.

Eser, standart klasik piyano repertuarındaki teknik açıdan en zorlu piyano konçertolarından biri olma ününe sahiptir. Zorluğu nedeniyle konçerto, birçok piyanist tarafından saygı görüyor, hatta korkuyor.

Emre Yavuz eseri kusursuz bir şekilde seslendirerek, piyanonun alışılmışın sınırlarını aşan gücünü dinleyicilere duyurdu. Dinleyiciler tarafından Emre Yavuz’un etkinliği büyük bir alkış ile değerlendirildi. Dinleyicilerin alkışla yaptığı üstelemeyi, sanatçı bis yaparak yanıtladı.

Konserin 2. Bölümünde Şef Antonio Pirolli yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Johannes Brahms’ın “Op.9 Mi Minör 4 numaralı Senfoni” sini seslendirdi.

On dokuzuncu yüzyıl orkestra şefi Hans von Bülow tarafından yapılan bir yorumda müziğin “Üç B” sinden (Bach, Beethoven ,Brahms) biri olarak adlandırılan Brahms’ın bu eserini Şef Antonio Pirolli yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası çok güzel olarak, seslendirdi. Senfoninin 4. Bölümündeki varyasyonlar  “Varyasyon sanatının bir zirvesi” olarak kabul edilmiştir.

Konser her açıdan kusursuz ve güzeldi. Dinleyicilerin alkışlarıyla kanıtlanan, unutulmayacak bir konserdi …

Bu konserin hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışanlara, Çukurova Devlet Senfonisi Yönetim Kuruluna, Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfonisi Sanatçılarına, Orkestra Şefi Antonio Pirolli’ ye, Solist Piyano Sanatçısı Emre Yavuz’ a duyduğum mutluluğu sunarım.

Nice Güzel Konserlerde yeniden buluşmak umuduyla …

Sanatla Kalınız …

Taşar Erkol