Ünlü Besteci, Caz şarkıcısı ve tangocu Celal İnce’yi yeni nesil Adanalılar ne kadar tanıyor – Yaşar Yanardağ

Celal İnce

Adana’nın yetiştirdiği Anne tarafından Akrabam olan ünlü Besteci, Caz şarkıcısı ve tangocu Celal İnce’yi yeni nesil Adanalılar ne kadar tanıyor. 1922 de Adanada doğdu.

Babası Mustafa İnce Berberdi.
Seside güzeldi, ayrıca ud çalardı. İlk okulu İstiklal mektebinde okudu. Sonra Gazi okuluna geçti. 1933 – 34 ders yılında 11 yaşındayken Ankara’daki Musiki Muallim mektebine başladı, bir yandanda Gazi terbiye enstitüsü Müzik bölümünde okuyordu. 1940 mezun oldu ve Ankara 4 üncü orta okulda müzik hocalığı yaptı.
1941 yılında Ankara Radyosunda çalıştı.
Öğretmenliği Çankırıya tayin olunca bıraktı.
1941 den 1945 kadar Ankarada Akordeonist ve solist olarak çalıştı. 1945 de yedek Subay olarak Geliboluya gitti. Askerdeyken Tango bestelemeye devam etti. Askerden sonra ailesinin yanına Adanaya geldi. 1950 yılında İstanbula yerleşti ve Sahibinin sesine plaklar yapmaya başladı. Onu tanıtan ilk şarkı ” Sensiz kaldığım geceler ; di yazları da İzmir Fuarında çalışıyordu.
1950 – 1953 yıllarında İstanbul Radyosunda” Celal İnceden sevdiğiniz şarkılar,; adlı çok beğenilen bir program yaptı.
1951 yılında ” Ahrettden gelen Adam diye bir filmde başrol oynadı. Bu film hemşerisi Ali Şen inde ilk filmiydi.
1955 de Amerikaya gitti. Chicago da ses ve kompozisyon alanında master yaptı. Amerikada Adanalı türküsünü okumak ona büyük sükse. Sağladı. Bu şarkı milyonlarca kişinin diline düştü. Amerikalı eşi Melinda ile 1960 da evlendi, iki kızı oldu. 1969 da küçük kızı Şebnem ile Memlekette döndü. Bu kez konserler verdi.
Bu arada halk türkülerindeki ve Alaturka müziğin diğer kollarında bilinen melodilerin motiflerin işlenip dans müziği biçimine sokulmasını savundu.
” Avcı vurma beni ; şarkısı mükemmel bir Samba olabilir dedi.
Senelerce Türkiyedeki bütün düğünlerde onun Tangolarıyla dans edilmiştir.
Halen Amerikada yaşamaktadır.
Allah uzun ömür versin.
Fotoğraf alıntıdır