Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama

İKSV’den yeni bir rapor

İKSV’nin kültür politikaları çalışmaları kapsamında hazırlanan ‘Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama’ başlıklı rapor, belediyeler için bu alanda bir rehber özelliği taşırken, kültürel planlama konusunda üç farklı kıtadan altı kentte yürütülen bir anketin sonuçlarına da yer veriyor.

Raporu indirmek için linke tıklayınız:

http://cdn.iksv.org/media/content/files/YerelYonetimlerIcinKulturelPlanlama.pdf

 

Bu raporla ilgili  makaleler:

dogan-hizlanDoğan Hızlan

[email protected]

Yerel yönetimlerin kültürel planlamaları

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) sanat, kültür ve kurumlar üzerine inceleme, araştırma raporları daha doğrusu kitaplar yayınlıyor.

Bu çalışmalar gerek devlet, gerek özel kurumların kültüre, kültür yönetimine bakışları konusunda başvuru özelliği taşıyan yayınlar.

Yeni yayımladıkları raporun adı: Yönetimler İçin Kültürel Planlama.
Kitapta iki ana başlık var: Kültür ve Planlama, Eylem Planı (Adımlar ve Süreler).

Makalenin devamı için linke tıklayınız:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/dogan-hizlan_4/yerel-yonetimlerin-kulturel-planlamalari_40058812

 

 

dogan-hizlanDoğan Hızlan

[email protected]

Hangi yerel yönetimde nasıl bir uygulama

 ‘Yerel yönetimlerin kültürel planlamaları’ başlıklı yazımda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), yerel yönetimlerin kültür politikasıyla ilgili hazırladıkları, “Yönetimler İçin Kültürel Planlama” başlıklı raporu hakkında bilgiler paylaşmış, bugün devam edeceğimi belirtmiştim yazının sonunda.

Amsterdam, New York, Seul, Tokyo, Toronto ve Viyana yerel yönetimlerine sorulan yedi temel soruya alınan yanıtlar, kültür politikalarını gündeme getirmek isteyen, çözüm arayan yetkililere epeyce malzeme sunuyor.

 

Gila-BenmayorGila Benmayor

[email protected]

İnadına kültür-sanat

KARAMSARLIĞIN dalga dalga yayıldığı günlerde inadına sanat-kültür.

Önyargıları kırmak, birlikte yaşamayı öğrenmek için inadına sanat-kültür.Turizmin can çekiştiği dönemde şehirlerin cazibesini arttırmak, yaratıcı endüstrilerle ekonomiye yeni bir nefes için inadına sanat-kültür.

Sadece ekonomi tarafına değinirsek, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in, Unesco’nun Aralık 2015 tarihli Cultural Times Raporu’na dayanarak verdiği rakamlar çarpıcı.

Makalenin devamı için linke tıklayınız:

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/gila-benmayor_20/inadina-kultur-sanat_40058764

 

YEKTA KOPAN

Yekta KOPAN

Savulun, yerel yönetimler geliyor!

 

İKSV, Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama raporunu hazırladı.

‘Kültürel iktidar’ kavramı çok tartışılıyor.

Cümlelerin hangi taraftan geldiğine bakmadan, bu tartışmaları değerli buluyorum. Zihnimizde soru işaretleri oluşması iyidir.

Meseleyi kültürel iktidarın bir mahalleden diğer mahalleye taşımak isteğiyle sınırlı tutmayan cümlelere daha büyük bir heyecanla kulak kabartıyorum. İktidarın el değiştirmesi değil mesele, kültür politikalarının paylaşımcı ve çoğulcu bir zihinle bütün katmanlara yayılması.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), tam da bu tartışmaların ortasında, kültür politikaları çalışmaları kapsamındaki beşinci raporunu yayımladı: Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama.

Makalenin devamı için linke tıklayınız:

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/yekta-kopan/savulun-yerel-yonetimler-geliyor-1516279/