1800 Yıllık Misis Değirmenleri Restore Ediliyor

Yüreğir Belediyesi Misis´te bulunan Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970´li yıllara kadar kullanılan 2 su değirmenini restore ederek eski özgün yapısına kavuşturma çalışmalarını başlattı.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan tarihi yeniden yaşatmak, su değirmenlerinin nasıl çalıştığını göstermek amacıyla, Misis´te bulunan Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970´li yıllara kadar kullanılan 2 su değirmenini restore edip çevre düzenlemesi yapılarak eski özgün yapısına kavuşturacak. Yüklenici firmaya yer tesliminin yapıldığını belirten Başkan Çelikcan çalışmaların başladığını söyledi.

Misis´te kazı çalışmalarının 2012 yılından bu yana devam ettiğini dile getiren Başkan Çelikcan, Kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ceyhan nehri üzerinde bulunan tarihi su değirmenlerinin de restorasyonuna başladığını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önemli bir turizm merkezi olacağını belirtti.

/resimler/2016-8/16/1452565087780.jpg

BAŞKAN ÇELİKCAN: “TARİHİ, KÜLTÜREL MİRASIMIZI TURİZME KAZANDIRIYORUZ”

Anadolu´da su değirmenlerinin 20. yüzyılın son çeyreğine kadar işlevsel olarak varlığını sürdürdüğünü ve insanoğlunun sahip olduğu ilk teknolojilerden bir olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Ceyhan nehri üzerinde bulunan, Roma döneminde M.S. 2. ve 3. yüzyılda yapılan ve 1970 yıllara kadar kullanılmaya devam eden 2 su değirmeninin restorasyonlarını ve çevre düzenlemesini yaparak turizme kazandıracağız.  Devam eden kazıların yanı sıra kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmalarının tamamlanmasıyla bölge önemli bir turizm merkezine kavuşmuş olacak. Böylece tarihi ve kültürel mirasımızı turizme, işlevsel değerini geçen zaman içerisinde yitiren ve bu nedenle yok olmaya yüz tutan su değirmenlerini, otantik yapısıyla toplum hayatına tekrar kazandıracağız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: yeniadana.net