23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Türkiye’nin ilk online kadın filmleri festivali ‘Uçan Süpürge’ online platformda açılışını yaptı.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, geçen yıllarda Devlet Opera ve Bale Salonu’nda gerçekleştirilen açılış törenini bu yıl 23. yılında karantinada “evde kaldık” diyerek online platformda kapılarını açtı.

Yetkin Dikinciler ve Ece Dizdar’ın sunuculuğunu yaptığı gecede festivalin Onursal Genel Başkanı, Türkan Şoray açılışı yaptı. Geceye Nükhet Duru ve Feryal Öney şarkılarıyla renk kattı.

Açılışta geçen yıllarda kaybedilen sanatçılar anılırken, Yetkin Dikinciler: “Hangi kentte, hangi ülkede olursanız olun, festival bu kez size bir dokunuş kadar yakın… Elbette bu günlerin çabuk geçmesini ve sinemada film izleyeceğimiz günlerin gelmesini istiyoruz, ama her sorunun bize açtığı bir yeni kapı da oluyor, pandemi de festivalin sınırlarını kaldırıverdi…” diyerek online festivalin önemini vurguladı.

Açılışa Kültür Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, İrlanda büyükelçisi, İsviçre Büyükelçiliği de katkılarını sunarken Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen, Yenimahalle Belediyesi Başkanı Fethi Yaşar ve Mareliber’den Deniz Şengenç de festival sponsoru olarak geceye video mesajlarıyla katıldılar.

23-ucan-supurge-uluslararasi-kadin-filmleri-festivali-basladi-728918-1.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Online açılışta ödüller de sunulurken Onur Ödülü Oyuncu Nebahat Çehre ve Eğitmen ve Yönetmen Şahika Tekand’a verildi.

Onur Ödülü sahibi Şahika Tekand canlı yayına bağlanarak: “Böyle zor günlerde böyle bir sevinç beklemiyordum. Beni bu ödüle layık gören kız kardeşlerime, festival ekibine çok teşekkür ederim” dedi.

“Bilge Olgaç Başarı Ödülleri’ni Senarist, Yapımcı, Yönetmen Handan İpekçi, Yapımcı Sevil Demirci ve Senarist, Yönetmen, Yazar Işıl Özgentürk aldı.

Handan İpekçi canlı yayına bağlanarak; emeği geçen herkese teşekkür ederek Bilge Olgaç’ın açtığı yolda ilerlediklerini dile getirdi. Bilge Olgaç’ın daha güç dönemlerde kendini ve sinemasını var ettiğini ifade etti. İpekçi, Bilge Olgaç’ın bugün kadın yönetmenlerin yolunu açtığını söyledi.

23-ucan-supurge-uluslararasi-kadin-filmleri-festivali-basladi-728916-1.

Canlı yayına bağlanan bir diğer isim ise Sevil Demirci Oldu. Demirci: “Bilge Olgaç Ödülü’nü almak onur verici, Uçan Süpürge’ye teşekkür ediyorum. Özgürce film yapacağımız günler diliyorum” dedi.

Bilge Olgaç Ödülü’nün bir diğer sahibi Işın Özgentürk de video mesajıyla geceye katıldı. Özgentürk: “Bilge Olgaç’a adanmış olan bir ödülü aldım. Bilge ve bütün kız kardeşlerim adına hepinize teşekkür ediyorum ve bunu daha adil bir dünya olması için mücadele eden bütün kız kardeşlerime adamak istiyorum” dedi.

“Genç Cadı” oyuncu ödülü, Oyuncu Cemre Ebuzziya’nın oldu. Ebuzziya, canlı yayına bağlanarak “Kadınların seslerine sahip çıkan güçlü kadınlardan bir ödül aldım. Artık genç cadıyım, bu dönemde ilaç gibi geldi” diyerek hocalarına, çalıştığı yönetmenlere, dostlarına ve ailesine teşekkür etti.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan