50 Konserlik ‘İstanbul Caz Festivali’ Başlıyor

IMG_3347

23. İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran Pazartesi akşamı çok özel bir projeyle başlıyor. Blur ve Gorillaz’ın yaratıcı beyni, rock müziğin en üretken isimlerinden Damon Albarn, şef Issam Rafea ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile birlikte 27 Haziran Pazartesi akşamı 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde festivalin açılışını yapacak.

Konserde, eski ve yeni üyelerinin oluşturduğu 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’na Damon Albarn’ın yanı sıra Cezayir, Lübnan, Mali, Moritanya, Senegal, Tunus ve Amerika’dan birçok konuk sanatçı eşlik edecek. Farklı kültür, ses ve müziklerin bir araya geleceği gecede Türkiye’den sürpriz isimler de sahnede olacak.

Cezayirli şarkıcı ve rai müziğin en ünlü icracılarından Rachid Taha, günümüz deneysel müzik sahnesinin yıldızı paryalan ozan şarkıcılarından  Julia Holter, Senegal’in en önemli müzisyenlerinden şarkıcı, söz yazarı ve besteci Baaba Maal, 2011 Grammy Ödülleri’nde Dünya Müziği kategorisinde En İyi Geleneksel Dünya Müziği Albümü’ne aday gösterilen Malili sanatçı Bassekou Kouyaté, Suriye’nin en önemli rap şarkıcısı ve prodüktörlerinden Bu Kolthoum, Arap hip-hop sahnesinin en bilindik isimlerinden Eslam Jawaad, türün kadın temsilcilerinden, Arapça hip-hop’un kraliçesi olarak anılan Malikah, Tunus asıllı caz ve sufi müzik ustası Mounir Troudi ile dokuz yaylı arp olarak da bilinen ardine’in ustalarından Noura Mint Seymali ile pop ile R&B’yi Ortadoğu ve İran’ın geleneksel tınılarıyla başarıyla bir araya getiren genç prodüktör TALA konser boyunca orkestraya eşlik edecek isimler arasında.

Damon Albarn ile ilk kez 2008’de Şam Opera Evi’nde birlikte çalan İssam Rafea önderliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Gorillaz’ın Plastic Beach albümünde yer alan ‘White Flag’ parçasında da Damon Alborn’la işbirliğini sürdürdü. Ekip, Suriye ve Lübnan’ı da kapsayan turnesinde de Gorillaz’a eşlik etti. Damon Albarn, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenleri, 14-18 NOW başlıklı projenin bir parçası olarak yeniden bir araya getirdi. Gorillaz ve The Good, The Bad and The Queen projeleri de dahil olmak üzere Damon Albarn ile 20 seneyi aşkın süredir beraber çalışan Mike Smith, bu projenin de müzik direktörülüğünü üstleniyor.

Africa Express projesi kapsamında gerçekleştirilecek bu konser, Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu niteliğinde olacak. Brian Eno, Metronomy ve Django Django üyeleri ile Mouse on Mars’dan Andi Toma gibi ünlü isimlerin de yer aldığı Africa Express projesi bugüne kadar birçok yaratıcı konser ve projeye imzalarını attı.

Avrupa’da sadece 6 özel konser

Prömiyerini 22 Haziran’da Holland Festival’de yapacak proje, 24 Haziran’da Glastonbury Festivali ve 25 Haziran’da Southbank Center’daki konserlerinin ardından, İstanbul Müzik Festivali ve İstanbul Caz Festivali’nin ortak girişimi ile, 27 Haziran’da 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor. İstanbul Caz Festivali’ndeki konserin ardından ekip 29 Haziran’da Roskilde Festivali ve 30 Haziran’da ise Köln Philharmonie’de dinleyicilerle buluşacak.  Bu yaz sadece 6 kez gerçekleştirilecek bu özel konser, 14-18 NOW ve Holland Festival’in ortak eser siparişi ile Africa Express tarafından gerçekleştiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız:

caz.iksv.org/tr

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan