Adana Film Festivali Üzerine – M. Ömer ÜNEY

M. Ömer ÜNEY
M. Ömer ÜNEY

Adana Film Festivali’nin 25.si Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Aslında verimli toprakları, pamuğu, kozası, edebiyat ve sanat üstatlarıyla ‘Altın Koza’ ismi bu festivale daha çok yakışıyordu. Adana Film Festivali adıyla değiştirilmesinin gerekçelerini birkaç kez okudum ama çok tatmin edici yanıtlar bulamadım. Daha önce de yazmıştım. Tekrarlamakta sakınca görmüyorum. İsim değişikliği yanlıştı. Değişmiş olsa bile herkes ‘Altın Koza’ olarak anıyor, konuşuyor.

Başlangıç yılı olan 1969’da ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla -bazı yıllar ara verilmiş olsa da- günümüze kadar uzanan ve bugün festival halini alan bu önemli organizasyon her nedense Türkiye’yi kucaklayan bir yapıya bürünemedi.

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk sunumu ile başlayan açılış programı böyle cılız bir şekilde mi gerçekleşmeliydi? Tamamen belediye kaynakları ve imkanlarıyla hayata geçirilen film festivalinin açılış törenine bakıyoruz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün dahi katılmadığı bir açılış töreni görüyoruz. Kentin Valisi, milletvekilleri, belediye başkanları çağrılı değil miydi? Vatandaşlar alanı hınca hınç dolduramaz mıydı? Festivale milyonlarca lira bütçe ayrılırken bu konulara da biraz zaman ayrılması gerekmiyor muydu?

Makalenin devamını okumak için tıklayın