Adana, Türk sinemasının kalesi

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Adana Film Festivali’nde ‘Adana ve Sinema’ konulu söyleşide düşüncelerini paylaşan ünlü oyuncular Menderes Samancılar, Levent Özdilek ve Caner Cindoruk, Türk sinemasının köklenmesinde ve varlığını sürdürmesinde Adanalı yönetmenler, oyuncular, senaristler ve yapımcıların büyük emeği olduğunu söyledi.

24. Uluslararası Adana Film Festivali için oluşturulan Sinema ve Kültür Kasabası’nda dev etkinliğe güç veren oyuncular Menderes Samancılar, Levent Özdilek ve Caner Cindoruk, ‘Adana ve Sinema’ konulu söyleşide Adanalı hemşehrileriyle bir araya geldi. Söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen Menderes Samancılar, Yılmaz Güney’in oynadığı filmlerin Adanalıları sinemaya bağladığını vurgulayıp, “Babamın bir arkadaşı, sinemaya gitmek için evde eşinin pişirdiği dolmayı satıp, bilet parasını çıkarmış” diye anısını anlatarak hemşehrilerinin sinema aşkını vurguladı. Menderes Samancılar, Türk sinemasının bir asırlık geçmişinde Adana’nın pamuğu, buğdayı, sıcağı, emeği, mutluluğu, neşesi, acısı ve gözyaşının yansıtıldığını anlattı.

SETLERDE ADANALILARIN BÜYÜK EMEĞİ VAR
Levent Özdilek ise sinema kariyerinin 11 yaşında başladığını, o zamandan beri hayatının setlerde geçtiğini söyledi. Yılmaz Güney’in ‘Benim Adım Kerim’ filminde, Çirkin Kral’ın oğlu rolüyle start alan sinema yaşamında Adanalı yapımcıların, oyuncuların, set çalışanlarının büyük emeğini gördüğünü, Adana Film Festivali’yle de bu desteğin sürüyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Öykü yazarı babasının kendisini kitap okumaya teşvik ettiğini ve çocukluğunda Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’in kitaplarını elinden düşürmediğini anlatan Caner Cindoruk da oyuncu olmasında Çukurova en iyi anlatan yazarların büyük payı olduğunu söyledi. Cindoruk, Adana’nın çok kültürlü yapısının sinemaya da büyük güç verdiğini aktardı.

SÖZLÜ’DEN ÖZGÜR DÜŞÜNCE VURGUSU
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de konuşmasında Adana Film Festivali’ni zenginleştirmek için Adanalı sanatçılardan çok değerli destek gördüklerini vurgulayıp, hemşehrileri Menderes Samancılar, Levent Özdilek ve Caner Cindoruk’a şükranlarını sundu. Kültür, sanat, edebiyat, ilim ve bilimin özgür düşüncenin olmadığı bir ülkede yeşermediğinin altını çizen Başkan Sözlü, “Kendi insanımızın fikrinden, zikrinden korkmamak lazım. Farklılıklar hepimizin evinde bile var. Evlatlarımızla bile kuşat çatışmasını yaşıyoruz. Zaman gelişimi ve değişimi beraberinde getiriyor. Samimi ortamda sanat önceliği olan insanlardan da zarar gelmez. 24’üncüsü düzenlediğimiz festivalimizde de bir kez daha bunu görüyoruz. Davet ettiğimiz sanatçılarımız festivalimizi zenginleştirmek adına çok değerli katkılarda bulunuyor” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet