Adana ve Dino

Ressam, yazar, şair, yönetmen ve çağına damgasını vurmuş bir aydının… Abidin Dino’nun yaş günüydü 7 Aralık. Uzun yıllar yaşadığı Paris’te anıldı.

Kitabı aşağıdaki adresten ücretisiz indirip okuyabilirsiniz.

Abidin Dino’nun yakın dostlarından biri… Prof. M. Şehmus Güzel onun Adana’daki sürgün yıllarını kitap haline getirdi. Su gibi akan 250 sayfalık bu kitap ekitap.ayorum.com” adlı sitede ücretsiz olarak okunabiliyor. Kitap Abidin Dino’nun 1943-45 arasında iki yıl süren Adana sürgünlüğünü anlatırken onun Türk Sözü gazetesindeki yazılarına, yasaklanan oyunlarına, Güzin Dinoile aşkına, Yaşar Kemal’den Orhan Kemal’e kadar dostluklarına da uzanıyor. Sürgünü anlatan iki yıllık tarih aynı zamanda Adana’nın da tarihidir. Bu iki yılda dünyadaki gelişmeleri, Adana’da olup bitenleri, harp günlerinin sıkıntılarını Dino’nun hayatıyla birlikte izliyoruz kitapta.

İki yıllık sürgün, Dino’nun adeta zorla askere götürülmesiyle son bulur. Eşi Güzin geride kalır. Haftalar geçer mektup gelmez. Güzin’in yürekli bir komşusu vardır. Bu kadın da kahrolur mektup gelmeyişine. Ve bir gün kucağında bir tomar mektupla çıkagelir.

– Nedir bunlar?

– Al! Bunları okursun. Oğlumun askerdeyken bana yazdığı eski mektuplar bunlar.

Adana’nın böyle güzel insanları da geçiyor satırların arasından…

Abidin Dino’ya Dair
M. Şehmus GÜZEL

Abidin Dino, daha ilkgençlik yıllarında, dönemin dergi ve gazetelerinde karikatür, desen, makale, öykü ve söyleşiler yayınladı. Hat sanatına ve resme merakla sarıldı. Şiirler döktürdü. Sinema dünyasına girdi: Önce dekoratör, sonra yönetmen. Heykelçikler yarattı. Her parmağında bir, iki, üç marifet 20. Yüzyılı bir baştan öbür başa ışık hızıyla geçti. En ilginç şair, yazar, ressam, heykeltraş ve sanatçılarla arkadaşlık etti. Çok gezdi, çok gördü, çok çalıştı. Bir hayata birçok yaşamı sığdırdı. En önemli aydınlarımızdan biridir. Gittiği, yaşadığı her kentte, her ükede iyi ve kalıcı izler bıraktı, harika dostluklar edindi. Örnek alınacak bir dost. O’nu biraz daha yakından tanımak için davet ediyorum: Bu çalışma bir giriş olarak kabul edilsin.

Oku

“Abidin Dino’ya Dair” Kitabinin teknik bilgileri

Yazan :M.Şehmus GÜZEL
Türü :Araştırma-İnceleme
Sayfa Sayısı :140
Dosya Türü :PDF
Dosya Boyut :1,266Kb