Adana’dan Tüm Dünyaya Birlik, Sevgi ve Dostluk Mesajı

Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen “Nisan’da Adana’da 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” başladı. Karnaval için Adan’ya gelen iş, sanat, spor ve cemiyet hayatının ünlüleri bir araya gelerek tüm Türkiye’ye ve dünya ‘’sevgi ve dostluk’’ mesajı verdiler. Resmi açılışı 9 Nisan’da yapılan karnaval boyunca kültür ve sanat etkinlikleri, sanatsal sergiler, söyleşiler, kapalı mekan aktiviteleri, imza günleri, tanıtım etkinlikleri, çeşitli açık hava atölyeleri ve sportif gösteriler organize ediliyor. 

Bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Zülfikar İnönü Tümer,  Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasında Büyükşehir ve merkez ilçelerin belediye başkanları, karnaval için Adana’ya gelen iş, sanat, spor, basın ve cemiyet hayatının ünlü simaları tüm Türkiye’ye dostluk ve birlik mesajı gönderdiler.

Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü karnavalın Adana halkına mal olan bir karnaval olduğunun altını çizerek “Karnavalımız büyüyecek ve hep yaşayacak. Tahmin ediyorum ki bir gün dünyanın sayılı karnavallarından biri olacak. Karnavalın kentin pozitif tanıtımına son derece önemli katkı yaptığını hep beraber görüyoruz. Adanalıların ve dışarıdan gelen misafirlerimizin unutulmaz anlar yaşayacağına eminim. Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak, hemşerilerim adına onur duyuyorum” diye konuştu.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir önderi Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ise, son dönemde meydana olaylardan dolayı tarifsiz acılar yaşandığını belirterek karnaval programında değişiklikler yapıldığını kaydetti. Bozkurt şunları söyledi;

“Tüm bu acılar, bu kadar taze ve sıcak yaşanırken, buna duyarsız kalmamız mümkün değildi. Bu duygu ve düşünceler ile daha önce ilan ettiğimiz karnaval programımızdan eğlenceye yönelik etkinlikleri çıkardık. Karnaval programımız sanat ve kültür etkinliklerinin ağırlıkta olduğu bir programa sahip. Bunun anlayışla karşılanacağını biliyoruz.Halkımızın karnaval günlerinde yine sokaklarda olmasını bekliyoruz. Onlarla birlikte karnaval havasını her zaman olduğu gibi birlikte soluyacağız.”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da toplantıda yaptığı konuşmada, karnaval ile on binlerce insanın, Adana’nın sahip olduğu renkleri yaşayacağını kaydederek “Her yıl tekrarlanacak olan bu etkinlik ‘Adanalılık’ olgusunu tüm dünyaya yansıtacaktır. Adana yaşamın tüm renklerini taşır. Bu açıdan baktığımızda karnavalımız Adana’ya çok şey katmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Adana Ünlüleri Ağırladı

Karnaval için ünlü simalar bu yıl da Adana’ya akın etti. Başta; Fatih Terim, Nükhet Duru, Keremcem, Levent-Nur Veziroğlu, Yetkin Dikinciler, Ceyhun Yılmaz, İpek Tuzcuoğlu, Timur Savcı, Altan Gördüm, Menderes Samancılar, Mehmet Turgut, Ayşegül Dinçkök, Erdal Cindoruk, Doğan Duru, Melike Güner, Feridun Düzağaç, Günseli Kato, Murat Hasari, Güven Kıraç, Mustafa Alabora, Işık Öğütçü, Turgut Kazan, Galip Erdal, İmren Aykut, Rıza Akın, Levent Özdilek, Çetin Akdeniz, Koray Çalışkan, Gökay Kalaycıoğlu, Halil İbrahim Kalaycıoğlu ve Çiğdem Kayalı olmak üzere iş, sanat, spor ve cemiyet hayatından çok sayıda ünlü konuk karnavala renk kattı.

Adana’yı hiç böyle görmediniz

Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın Adana’nın muhteşem tarihi ve doğal güzelliklerini farklı bir açı ile havadan görüntülediği fotoğraflar ile 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleşiyor “HAVADANADANA” fotoğraf sergisi 10 Nisan tarihine kadar Divan Otel’de görülebilecek. Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş, “HAVADANADANA” sergisi için paramotoruyla uçarak Yumurtalık, Karataş, Taşköprü, Alman Köprüsü, Yılankale,  Baraj Gölü gibi Adana’nın ikonu olmuş alanlarda çekim yaptı.

 

Mehmet Turgut Adanalılara Sürpriz Yaptı

Karnaval ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un sıradışı bir etkinliğine de sahne oldu. Adana’nın cadde ve sokaklarında “gezici fotoğraf stüdyosu” kuran Mehmet Turgut, belli bir noktaya çağırdığı Adanalıları fotoğrafladı. Gün içerisinde çekime bir saat kala karnavalın sosyal medya hesaplarından duyuru yapan Mehmet Turgut’un bu çağrısına uyan ilk beş kişinin fotoğrafları çekildi.

 

na2

“Adana’yı Benden Dinle” Temalı Kısa Film Yarışması

Bu yıl “Adana’yı Benden Dinle” temalı ödüllü kısa film yarışması da düzenlendi. Birinciliğini Bir Nisan Bir İnsan adlı filmiyle Ahmet Turan’ın kazandığı yarışma dereceye girenler ödüllendiridi.

“Adana Bir Film Platosudur” Fotoğraf Yarışması

Adana’yı bir film platosu gibi görerek, kentin özgün dokusunu ve mimarisini; halen kullanılan ve artık kullanılmayan özel yapılarını, sokaklarını, saklı köşelerini, çevresini, ilçelerini, köylerini, doğasını; hikâyesi olan ve üzerine hikâyeler yazılabilecek, dizi, film veya belgesel çekimleri için mekan, sahne ve plato olabilecek özellikteki her yerini, bir sinemacı gibi görüp hissederek çekilen fotoğraflar arasından   da birincilik Sezgin Güvel’in oldu.

 

na3

“Kostüm Tasarım Yarışması”

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Portakal Çiçeği Karnavalı”nda bu yıl  “Kostüm Tasarım Yarışması” da yapıldı. Yarışmanın bu yıl ki teması “Portakal Çiçeği Perisi”  buna bağlı olarak, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ruhunu temsil edecek siyasi ve dini içeriği olmayan, baharı, bereketi, renkliliği, canlılığı, eğlenceyi, birlikteliği ve barışı temsil edecek tasarımlar jüri tarafından değerlendirilecek. Bu yıl Türkiye’nin önemli tasarımcılarından Atıl Kutoğlu’nun jürinin onur konuğu olarak ödül töreninde olduğu yarışmada 1.’liği Büşra Çeltikçi’nin tasarımı kazandı.

Nebil Özgentürk Karnaval’a özel belgesel çekti

Nebil Özgentürk Karnaval’a özel bir belgesel çekti. Adana’nın doğal güzelliklerinin ve Portakal Çiçeği Karnavalı’nın konu olarak işlendiği belgesel karnaval kapsamında 9 Nisan’da gösterildi.

Ünlü isimlerle İmza Günleri

Ünlü Yapımcı ve Gazeteci Nebil Özgentürk Adana ve Karnaval temalı belgesel çekiminin yanı sıra imza günü ile sevenleriyle buluştu. Bununla birlikte, Ressam Arif Keskiner ve Ünlü Yapımcı ve Gazeteci Coşkun Aral da imza günleri ile 9 Nisan 2016, Cumartesi günü sevenleriyle bir araya geldi.

Ceyhun Yılmaz’dan “Sosyal Medya” gösterisi    

Ceyhun Yılmaz ayrıca karnaval programı kapsamında Sosyal Medya ile ilgili bir gösteriye imza attı. 2016 Nisan’da Adana’da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı için bir sürpriz de Usta Yorumcu Kubat ve yine Usta Oyuncu Menderes Samancılar’dan geldi.

Sözlerini Menderes Samancılar’ın yazdığı, bestesi Kubat ve düzenlemesi Mehmethan Dişbudak tarafından yapılan ve bizler için de sürpriz olan bir karnaval şarkısı daha oldu.

https://youtu.be/UPQ4mcszA0c

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan