Kadir Beycioğlu ‘nu bir çok Adanalı gibi bende vefat haberi ile tanıdım.Arka planda çalışan sessiz kahramanların ortak kaderi tekrar etti. Bu günki Cumhuriyet gazetesinde Adana’yı iyi bilen Altın Koza’ya uzun yıllar el,emek vermiş Adana’yı ve rahmetli Kadir Beycioğlunu’nu çok iyi tanıyan Işıl Özgentürk Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde çok güzel bir yazı yazmış.

Işıl Özgentürk’ün yazısını ve Kadir Beycioğlu’nun yıllar süren film festivalleri ve Adana Altın Koza yıllarını anlatığı Bülent Vardar’ın Sekans programındaki röportajını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kemal Erdoğan.

Uluslararası Adana Altın Koza Festivali artık yetim.

Işıl Özgentürk,

Yıllardır her ağustos ondan bir telefon gelirdi. Merhaba filan yok, hemen konuya girer: “Işıl atölyene gelecek kişiler tamam, çekim ekibin tamam, eylülde buradasın, takvimine yaz.” Fazla bir şey konuşmadan “Hoşça kal” deyip hemen telefonu kapatırdı. Çünkü yıllardır Altın Koza Film Festivali’nin değişmez yöneticisiydi ve sürekli birilerini aramak, konuşmak, festivali daha da ileri götürmek için ikna etmek zorundaydı. Bilirdim işi çoktu ve en güzel sohbetleri her daim festival günlerine denk gelen yaş günümde yapardık. Pastam eksik olmazdı.

Kimden söz ediyorum, üç gün önce yitirdiğimiz, sevgili dostum, arkadaşım Kadir Beycioğlu’ndan. Ölüm haberine önce inanmadım. Anında telefonumu kapattım. Saatler sonra açmayı başardım. Evet, haber doğruydu; o, bizleri terk etmişti. Ölüm gene yeryüzünü güzelleştirmeye çalışan birini tırpanlamıştı.

Yazının devamı linkten okuyabilirsiniz

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/isil-ozgenturk/uluslararasi-adana-altin-koza-festivali-artik-yetim-1862415