Belgeselden kısa özet yayınlandı İlk Gösterim 13 Ocak AFAD’da 18:00

“Derler ki: yaşama değer katan insanları onlar yaşarken onurlandırın.

Usta, Girit’ten Mübadele yoluyla gelen bir ailenin çocuğudur. Fotoğraf makinasıyla daha bebekken tanışır. Kurduğu hayallerin peşinden hep tutkuyla gider. Olmaz denileni oldurur.

Gazetecidir, Belgeselcidir, Kameramandır, Yazardır, Fotoğrafçıdır.

Fotoğrafa aşkı babası İbrahim Hançerli’den mirastır. İbrahim Hançerli 1930 – 50 Adana’sını kadrajlamış, Adana’yı sandığında saklamıştır.

Yüksel Hançerli, babadan yadigâr bu kıymetli arşivi günümüze ulaştırmış, atasının izinden gidip Adana’yı kare kare ölümsüzleştirmiş ve bu değerli hazineyi sadece Adana’yla değil Türkiye’yle paylaşmıştır.

O Adana’nın hafızasıdır.

İşte bu hikâye bir “Usta”nın, Yüksel Hançerli’nin hayatını anlatır.”

 

USTA’NIN İLK GÖSTERİMİ İlk Gösterim 13 Ocak AFAD’da 18:00

Adanalı foto muhabiri, kameraman, yazar Yüksel Hançerli’ninhayatını anlatan “Usta” belgeseli seyirci ile buluşuyor.

Yönetmen Hüseyin Baltacı tarafından hazırlanan Usta belgeselinin prömiyeri 13 Ocak 2024 günü saat 18.00’de Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği Salonu’nda yapılacak.

Daha önce ‘Sinemacı Sabri’, ‘Kuşçu Aykut’ ve ‘Çelik Sineması’ ve ‘Arasta’ belgesellerini hazırlayan fotoğraf sanatçısı Hüseyin Baltacı son belgeseli “Usta” için araştırmaların 2021 yılında, çekimlerin ise 2022 yılı Kasım ayında başladığını söyledi.

Baltacı; “Yaşama değer katan insanları yaşarken onurlandırma fikri ile yola çıktık. Girit Mübadili bir ailenin çocuğu olan H. Yüksel Hançerli, küçük yaşta tanıştığı fotoğraf makinası ile hayallerinin peşinde koyduğu hedeflere koşan ve ilham verici öyküsü olan bir usta. Hem Adana hem de Türkiye için çok önemli bir kültür insanı olduğunu düşündüğümüz Yüksel Hançerli’nin, yaptığı her işte en iyisini hedefleyen, farklılık yaratan ve öğretici özelliği olması nedeniyle belgeselimize “Usta” adını verdik” dedi.

Yerel ve ulusal gazetelerde foto muhabiri olarak çalışmaya başlayan Yüksel Hançerli, TRT’nin Akdeniz Bölgesi’ndeki ilk kameramanı olarak sürdürdüğü meslek hayatında Adana ve Türkiye tarihinde önemli olan birçok olaya tanıklık etti.

44 dakikalık tek bölüm halinde hazırlanan “Usta” belgeselinin kurgusunu, belgeselin danışmanlığını da üstlenen Soner Sevgili yaptı. Belgeselde sanat danışmanlığını Tannur Arat Sevgili, müziğini Ömer Ahunbay (Jingle House), afiş tasarımını Sezen Özyıldız Aşkın, İngilizce çevirilerini Merve Şanlıdağ yaptı.

YÜKSEL HANÇERLİ KİMDİR?

Zorunlu Göç (Büyük Mübadele) sonucunda Çukurova Bölgesine yerleştirilen Girit Mübadilleri Zekiye (Tuğrul) ve İbrahim Hançerli’nin çocuğu olarak 1948 yılında Adana’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi doğduğu şehirde tamamladı.

Babası İbrahim Hançerli Adana’nın en eski fotoğrafçılarından olduğu için fotoğraf makinası ile çok küçükken tanıştı. Gazeteciliğe lise yıllarında 1967 yılında yerel yayınlanan Çukurova gazetesinde başladı. Daha sonra Tercüman ve Akşam gazetelerinin Adana bürolarında çalıştı. Gündüz okulda, diğer zamanlar ise haber peşinde koştu.

1968 yılında yüksek öğrenim için İstanbul’a gitti. Gazetecilik Yüksek Okulu’nda okurken Akşam gazetesinde foto muhabirliğine devam etti. Polis-adliye, spor ve magazin olmak üzere her dalda gazetecilik yaptı.

Yedek subaylıktan sonra TRT sınavlarına girdi. 2.500 kişi arasından seçilen 11 kişi içerisinde haber kameramanı olarak işe başladı. Kısa bir süre Ankara’da çalıştıktan sonra Adana’ya tayin oldu ve böylece Akdeniz’in ilk resmi Kameraman’ı unvanını aldı.

Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Kenan Evren, Turgut Özal, Rauf Denktaş ve Meclis Başkanlarının yurtiçi ve yurtdışı gezilerini TRT adına izledi.

1980 Moskova Olimpiyatları’nda TRT kameramanı olarak görev yaptı.

Türkiye’de ilk defa TRT verici istasyonlarından haber merkezine video görüntüsü aktarmayı başardı.

Bu nedenle TRT Genel Müdürlüğü tarafından takdirname ile onurlandırılırken Günaydın Gazetesi TV Özel Ödülü’nü aldı. Çeşitli defalar Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından yılın kameramanı seçildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Burhan Felek Ödülü’ne layık görüldü.

1990 yılında TRT Çukurova Bölge Haber Müdür Yardımcısı oldu. 1997 yılında emekliye ayrıldı.

Sürekli basın kartı sahibi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve Çukurova Girit Mübadilleri Derneği Kurucu ve Onursal Başkanıdır.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Emekli olduktan sonra bu kelimenin ona uygun olmadığına karar verir. Adana’nın en eski fotoğrafçılarından babası Giritli İbrahim Hançerli’ningeniş arşivini değerlendirmeye çalışır. Önce sergiler sonra fotoğraf ağırlıklı kitaplar ve mübadele ile ilgili yaşanmış hikayeleri belgesel tarzda derler. Giritli Mübadillerin Son Durağı Çukurova – Parçalanmış Ailelerin Öyküsü isimli 40 dakikalık belgesel film yaptı.

Yayınlanmış Kitapları 

1 – 1930- 1950 Adana Fotoğrafları

2 – Yüksel Hançerlinin Objektifinden 1970 İstanbul

3 – Giritli Mübadillerin Son Durağı Çukurova- Parçalanmış Ailelerin Öyküsü-1

4 – 1930’dan Günümüze Adana Fotoğrafları-2

5 – Adana’dan Eğitim Manzaraları

6 – Girit Mutfağının Çukurova’daki İzleri

7 – Babam ve Amcam Giritli Öksüzler Parçalanmış Aileleri Öyküsü-2

8 – Yüksel Hançerlinin Objektifinden İstanbul 1968

9 – Bitmeyen Aşk Girit Parçalanmış Aileleri Öyküsü-3

10 – Mübadil Torunları Buluşuyor

11 – 1968’den Bugüne Anılarım