Bir Ustanın Anısına Saygı Duruşu; Mehmet Baltacı – Haluk Uygur

Adana’da fotoğraf sanatının ışığı olan, hem kişiliği, hem de çalışmalarıyla değerli insanlara örnek olmuş, büyük usta Mehmet Baltacıyı bir 4 Aralık günü kaybettik.

Önemli bir tesadüf ki, o gün 13 Kare Fotoğraf Festivali’nin açılış etkinliği vardı. Görkemli bir sevgi ve sanat kortejinden sonra tıklım tıklım bir salonda açılışımızı yaptık. Tam herşey bitmişti ki, hastanede yatan ustadan kötü haber geldi. Son dakikasında bile sanata selam vererek gitti.
Mehmet Baltacı elli yıllık sanat hayatında entelektüel yapısı, analitik düşünme yetisi sayesinde fotoğrafın bir kağıt parçası olmaktan çıkıp paylaşılarak izleyici ile buluşmasına, gösteriler yapılıp sergiler açılmasına öncü olmuştur.

Fotoğrafın bir ruhu olduğunu, paylaşılınca anlam kazandığını öngörmüş, büyüme ve gelişmenin ancak örgütlenerek başarılacağına inanmıştır. Bu nedenle Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin (AFAD) kurucuları arasında bulunmuş, AFAD tarafından kendine “Onursal Başkan” ünvanı verilmiştir.
Benimle birlikte bir grup arkadaşının da katılımıyla Adana’da Mehmet Baltacı Fotoğraf Müzesi kurulmuş, daha sonraki yıllarda bu müze Adana Sinema Müzesi ile birleşmiştir.
Onunla ilgili daha geniş bilgiye Altınşehir Adana Dergisi’nin online sayfalarından ulaşabilirsiniz.
http://www.altinsehiradana.com/…/fotografa-adanmis…/310/